Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Koncepcja architektoniczna biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka. I miejsce zdobyła warszawska pracownia architektoniczna Regio.

  

 

Przy zbiegu ulic Asnyka i 11 Listopada, na działce o powierzchni 1,75 ha planowana jest budowa kompleksu przedszkola i biblioteki miejskiej. Przed zleceniem wykonania projektu oraz przetargiem na budowę obiektu miasto zorganizowało konkurs na koncepcję architektoniczną. – Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ dało to dużo szersze możliwości wyboru projektu. Projektanci mogli zaś dać upust inwencji twórczej – tłumaczy burmistrz Marek Banaszek.

Konkurs odbywał się pod patronatem Oddziału Warszawskiego SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich). Sąd Konkursowy obradował w pięcioosobowym składzie: przewodnicząca Agnieszka Kalinowska-Sołtys – architekt, wiceprezes ZG SARP, Bogdan Kulczyński – architekt odpowiedzialny m.in. za projekty Centrum Olimpijskiego i modernizacji Fabryki Trzciny, zastępca burmistrza Piotr Gąszcz, kierownik Referatu Zagospodarowania Przestrzennego w UM Józefowa Dariusz Rogowski oraz Monika Szołucha – Przybyś – inspektor w Referacie Realizacji Projektów.

Sąd konkursowy miał do ocenienia 31 prac. - Ponad połowa odznaczała się wysokim poziomem kreatywności, innowacyjności, znajomości terenu i uwarunkowań lokalnych co przełożyło się na trudny wybór jaki stanął przed jury tego konkursu. Po 5 spotkaniach jury i wielu dyskusjach udało się wyłonić 8 prac, które były ponownie analizowane nie tylko pod względem estetycznym, funkcjonalnym i kosztowym ale również pod względem przeprowadzenia procesu budowy, analizy cyklu życia budynku i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Co do wyboru trzech najlepszych z nich jury było jednomyślne – mówi przewodnicząca sądu konkursowego Agnieszka Kalinowska-Sołtys. Architekt, która zasiadała w jury wielu podobnych konkursów dodaje, że w tym przypadku dla projektantów zagadnieniem była lokalizacja planowanej inwestycji. Określiła go jako teren o  dużym potencjale, ale też o wielu wyzwaniach.

Jury oceniało prace nie znając danych projektantów. Nazwy uczestników konkursu zostały odkodowane dopiero 15 lutego, podczas ogłoszenia wyników. Zwycięzcom przyznano nagrody w wysokości 30 000 zł za I miejsce, 20 000 zł za drugie i 10 000 zł za trzecie miejsce.

Opracowanie koncepcji to pierwszy etap przedsięwzięcia. Projekt nie jest ostateczny, należy go traktować jako wizualizację i pomysł na połączenie wszystkich funkcjonalności oczekiwanych przez miasto. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji budowlanej na podstawie wygranej koncepcji. Zgodnie z prawem zamówień publicznych może to zrobić zwycięzca konkursu.

Ogłoszenie przetargu na realizacje inwestycji planowane jest na rok 2022, po zakończeniu procesu projektowania i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Pierwsze prace budowlane również powinny ruszyć w przyszłym roku.

- To będzie jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Józefowie. Niebawem stanie się wizytówką i obiektem wyróżniającym nasze miasto. Będzie nie tylko alternatywą dla spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Michalina, ale z pewnością ulubionym miejscem wielu józefowian – mówi burmistrz Marek Banaszek. 

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

(Miasto Józefów)

 

 

I miejsce - Pracownia Regio sp z o.o., Warszawa

II miejsce - Atelier Entropic + Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE

III miejsce -  Architektura Mijo, Warszawa

 

 

Pozostałe prace (w kolejności przypadkowej):

 

VA Przemysław Tymoszuk

NM Architekci, Warszawa Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski

Piotr Bujnowski, Warszawa

DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj, Szczecin 

MAKAA, Łódź

WXCA, Warszawa

HYS Architekci Marek Hys, Warszawa

Strzelecki Biuro Architektoniczne, Zielona Góra

Laboratorium Architektury Anna Małek, Ruda Śląska 

SBS Engineering Group, Kraków 

AFP Architekci, Warszawa

M.O.C. Architekci, Katowice

Maciej Małachowicz Autorska Pracownia, Wrocław

PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne Kielce, INOONI Jakub Zygmunt, Mysłowice

Studio Budowlane Unity s.c. Małgorzata Tischner , Damian Cyrta, Warszawa

Naduka Architekci, Warszawa

Anna Dubois, Tomasz Japa, Agnieszka Suchocka Studio Architektury, Warszawa; ZZ Architektura Zofia Zuchowicz, Gdańsk

ENONE Architektura i Design Rafał Sokołowski, Pabianice

Tomasz Saracen Pracownia Architektury, Ostrowiec Świętokrzyski 

BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski Warszawa

Antoni Jakub Pawlak DAKUZO, Komorniki

Front Architects, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński, Poznań

SSC Architekci , Bolechowice

PCA Paweł Chilimoniuk Architekt, Warszawa

Aleksandra Kaszubska, Warszawa; Michał Kowalski

CH+Architekci, Wrocław

Heinle, Wischer und Partner Architekci, Wrocław

Archimental, Sosnowiec

 

 

 

Wizualizacje można również obejrzeć na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury.

Informacje dla mediów: k.olesinska@jozefow.pl, tel. 505 032 202

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij