Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Walka ze smogiem, gospodarka mieszkaniowa i komunalna

W 2021 r. na inwestycje w Józefowie przeznaczono blisko 32 mln zł. Ogłaszane są już pierwsze przetargi i ruszają powoli prace budowlane. Stopień ich realizacji można śledzić w "Raportach z placu budowy". Poniżej – walka ze smogiem, gospodarka mieszkaniowa i komunalna.

Jak co roku, miasto przeznacza znaczne środki w budżecie na walkę ze smogiem. W 2021 r. wymienione zostaną stare piece w 9 budynkach komunalnych, a kolejne 95 kopciuchów zniknie z nieruchomości prywatnych, dzięki dofinansowaniu z budżetu miejskiego.

- Walka ze smogiem to jeden z naszych priorytetów. Za smog w największej mierze odpowiadają piece starego typu na węgiel czy drewno, czyli tzw. kopciuchy. Zgodnie z prawem już niebawem, bo od 2023 roku nie będzie można ich używać. Aby pomóc mieszkańcom sprostać temu obowiązkowi miasto od 2 lat dopłaca do wymiany pieców. W tym roku wnioski o takie dofinasowanie złożyło 95 osób, a od początku trwania programu z Józefowa zniknęło dzięki temu blisko 200 starych kotłów. Na każdym kroku przypominamy, że czasu na wymianę zostało coraz mniej. To tylko 20 miesięcy, a trzeba wziąć pod uwagę, że załatwienie formalności w gazowni czy samo podłączenie nowego pieca też trochę trwa. Dlatego jeszcze raz apeluję do właścicieli starych kotłów: nie odkładajcie tego obowiązku, wymieńcie piec już teraz. Nasz ekspert udzieli wszystkich informacji nt. dostępnych form dofinansowania i pomoże w dopełnieniu formalności – mówi burmistrz Marek Banaszek.

W tym roku rozpocznie się również realizacja dwóch ważnych inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego i gospodarowania odpadami. Trwają prace nad projektem nowego domu komunalnego przy ul. Wyszyńskiego 99. Budowa może rozpocząć się jeszcze w tym roku. W II połowie roku wystartuje natomiast budowa PSZOK. Nowy obiekt powstanie w miejscu obecnie istniejącego, ale będzie większy, nowocześniejszy i bardziej ekologiczny.

 

Postępy w realizacji wszystkich przedsięwzięć zaplanowanych w 2021 roku, od przetargu do zakończenia robót lub wykonania projektu, prezentujemy mieszkańcom w tematycznych zestawieniach. W przypadku ewentualnych opóźnień informujemy o ich powodach i nowym terminie wykonania przedsięwzięcia.

Poniżej prezentujemy część "Raportu z placu budowy" poświęconą walce ze smogiem, gospodarce komunalnej i mieszkaniowej (stan na 29 kwietnia).

 

 

Lista i stopień zaawansowania inwestycji

 

legenda do powyższej grafiki

 

stan na 24 grudnia:

 

Przedsięwzięcia z zakresu walki ze smogiem:

  • wymiana ogrzewania w budynkach komunalnych:
    • przy ul. Armii Krajowej (koszt 110 808,00 zł) – zakończono.
    • przy ul. Słonecznej 23 (koszt 132 840,00 zł) - zakończono
    • przy ulicach (koszt: 420 651 zł): Wiślanej 5, Długiej 8, Powstańców Warszawy 31 i 32, Sosnowej 19, al. Róż 6, Willowej 43 – zakończono.
  • Dofinansowanie do wymiany kopciuchów (koszt: 450 tys. zł) – dzięki dotacjom w tym roku wymieniono 70 kotłów.

 

Gospodarka mieszkaniowa:

  • Projekt budynku komunalnego przy ul. Wyszyńskiego 99 (koszt: 78 720 zł) – Umowa o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dopłat realizowanego przez BGK w podpisie. Mamy pozwolenie na budowę. Wykonawca wybrany. Rozpoczęto roboty budowlane.

 

Gospodarka komunalna:

  • budowa PSZOK (koszt: 6,8 mln zł). Przetarg w toku. Realizacja 2022 r.

 

 

 

Informacje o stanie zaawansowania wszystkich inwestycji są aktualizowane na bieżąco, w miarę osiągania kolejnych etapów realizacji projektów, na stronie: https://www.jozefow.pl/inwestycje-2021-3974 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij