Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Naduka Architekci, Warszawa

 

Architektura budynków planowana jako uzupełnienie i poszanowanie istniejącej przestrzeni wypełnionej imponującym drzewostanem. Struktura architektury - ramy jako bezpośrednie, a zarazem syntetyczne nawiązanie do architektury lokalnej "Świdermajer".

Użyte materiały drewno, beton i przeszklenia mają podkreślać i łączyć planowaną funkcję budynków z istniejącym terenem, przy dopełnieniu przestrzeni i uzupełnieniu dodatkowo światłem w godzinach popołudniowych, a także zamienianie obecnej przestrzeni dzikiego drzewostanu w miejski park z placem spotkań - "tarasem miejskim". 

Układ ułożenia budynków z wycofaniem od pierzei ul. Asnyka i ul. 11 Listopada budynku przedszkola i jednocześnie usytuowanie otwartego, transparentnego budynku biblioteki tuż przy skrzyżowaniu ma na celu stworzenie gradacji pomiędzy funkcją obu budynków. Zaproponowany podział terenu na cześć ogólnodostępną  i wewnętrzną - przedszkola ma na celu stworzenie przestrzeni miejskiej łączącej ze sobą funkcję kulturalną, edukacyjną, społeczną, wychowania fizycznego, a także artystyczną poprzez stworzenie przestrzeni wspólnej "tarasu miejskiego" - placu spotkań łączącego wszystkie powyższe elementy w jedną wspólną przestrzeń wymiany doświadczeń.

Mamy nadzieję, że wspólna, łącząca przestrzeń będzie impulsem i stanie się sposobnością do chęci realizacji przedsięwzięć artystycznych oraz społecznych. Jednocześnie zakładamy, że dobra przestrzeń pozwoli na jednoczenie lokalne społeczności i umożliwi inspirację do lokalnych inicjatyw i działań.   

 

Przedszkole:

Budynek w kształcie prostokąta z wyciętym podłużnym patio z wyniesioną częścią północno-zachodnią budynku. Budynek w układzie zwartym ukierunkowany salami przedszkolnymi w stronę południowo-wschodnią. Wejście do budynku usytuowane od strony "tarasu miejskiego" - placu łączącego strefę ogólnodostępną z częścią ograniczonego dostępu  częścią przedszkola. Wejście do budynku wyposażone w system drzwi automatycznych w celu zwiększenia dostępności dla osób z wózkami dziecięcymi, osób z ograniczeniami i zwiększenia higieny publicznej. Od parkingów w pasie drogi ul. Asnyka  projekt przewiduje dojście do przedszkola jako podróż pomiędzy strefą "tarasu miejskiego", ogólnodostępnym placem zabaw i placem kalisteniki wypełniona kontaktem z istniejącą i projektowaną zielenią - jako poranny spacer przez park.

Patio umieszczone w centralnej części budynku i ciągnące się przez większą cześć długości budynku przedszkola ma być kręgosłupem budynku spajającym przestrzeń pomieszczeń przedszkola w jedną całość. Zaadoptowany istniejący drzewostan w patio i dodatkowo zieleń projektowana mają na celu zwiększenie identyfikacji użytkowników z lokalizacją i miejscem. Sala wielofunkcyjna, stołówka i cześć bloku żywieniowego wyniesiona ponad dach części dydaktycznej budynku i bezpośrednio granicząca z patio w celu bezpośredniego doświetlenia ww. części budynku od strony południowo-wschodniej. Dodatkowo obustronne przeszklenie patio ma na celu zespolenie/połączenie ze sobą: części komunikacyjnej budynku przedszkola z wydarzeniami zarówno w sali zajęć ruchowych - sali wielofunkcyjnej, jadalni ale także bloku żywieniowego ze sobą, w celu zainteresowania młodych ludzi uczęszczających w codziennych  zajęciach przedszkolnych, zajęciami gastronomicznymi i podnoszenia świadomości żywieniowej.

Każda z sal przedszkolnych została wyposażona w autonomiczną cześć zewnętrzną składającą się z tarasu z przestrzenią. Umożliwia to prowadzenie zajęć ogrodniczych, a także wydziela dla każdej grupy plac zabaw. Powyższe rozwiązanie ma na celu stworzenie możliwości prowadzenia zajęć plenerowych w autonomicznych grupach i z udziałem niewielkiej liczby przedszkolaków.

Usytuowanie budynku przedszkola poprzez jego wycofanie od ul. Asnyka umożliwiło, zarówno stworzenie intymnej przestrzeni wejścia do przedszkola, jak i wydzielenie niczym nieograniczonego z dostępem światła z każdej strony świata placu zabaw. Plac zabaw zlokalizowany w południowo-zachodniej części terenu inwestycji został podzielony na strefy w zależności od wieku, potrzeb użytkowników, wraz ze wspólną częścią sportowo rekreacyjną bezpośrednio przy wyjściu z budynku przedszkola.  

Wykorzystanie do budowy przestrzeni materiałów naturalnych jak: drewno, beton i przeszklone otwarcia, mają na celu zbliżyć wszystkich użytkowników budynku w odczuciu do bezpośredniego obcowania z naturą, otaczającą budynek zielenią i zastanym drzewostanem.   

 

Biblioteka:

Budynek biblioteki planowany jako zwarty w kształcie prostokąta, dwukondygnacyjny obiekt z opcją parkingu podziemnego zlokalizowany najbliżej najruchliwszego miejsca terenu inwestycji: przy skrzyżowaniu ul. Asnyka i ul. 11 Listopada. Budynek z reprezentacyjnym wejściem głównym wyposażonym w "książkomat" w wiatrołapie od strony ul. 11listopada i wejściem dodatkowym o charakterze sezonowym od strony "tarasu miejskiego" - tj. placu spotkań. Wejście główne, jak i sezonowe, zostało wyposażone w drzwi automatyczne w celu zwiększenia komfortu korzystania z budynku biblioteki przez osoby z ograniczeniami, a także w celu zwiększenia higieny korzystania z budynku.   

Budynek na parterze wyposażony w dwukondygnacyjny hol przechodni, łączący przestrzeń biblioteki z przestrzenią "tarasu miejskiego" - placu spotkań z recepcją i bezpośrednim dostępem do przestrzeni kawiarni. Planowane zadaszenie od strony "tarasu miejskiego" ma na celu umożliwienie korzystania z bezpośredniej przestrzeni przy fasadzie biblioteki bez względu na warunki atmosferyczne np. jako czytelnia zewnętrzna i/lub kawiarnia plenerowa.  Na parterze mieści się także przestrzeń wypożyczalni i czytelni łączące się w sposób bezpośredni z otoczeniem poprzez przeszklone otwarcia. Piętro zaplanowano do wykorzystania jako przestrzeń do konkretnych spotkań, wydarzeń, klubów. Dodatkowo na poziomie piętra zlokalizowano przestrzeń biblioteki cyfrowej "YOUMEDIA" z bezpośrednim dostępem do holu na poziomie pierwszego piętra. Z kolei  w części zachodnio-południowej budynku zaplanowano przestrzeń biurową i administracyjną biblioteki.

Otwarta fasada biblioteki z widocznym transparentnym wnętrzem ma na celu stać się "zaproszeniem" do bliższego poznania - wpisując się w chęć popularyzacji zainteresowania czytelnictwem okolicznych mieszkańców, osób przejeżdżających i korzystających z pozostałych elementów umieszczonych na terenie inwestycji.

Jednocześnie charakter budynku ma na celu propagowanie otwartości, poszerzanie zainteresowań, tworzenie przestrzeni pro-ludzkiej i społecznej. Przestrzeń biblioteki ma stać się częścią dzielenia wspólnymi zainteresowaniami i wymianą doświadczeń stając się lokalnym centrum spotkań, który ma na celu łączyć i budować nowe powiązania, a także być pretekstem do wspólnego poszukiwania nowych wyzwań. Szklana fasada rozświetlona w wieczorne dni, dopełniona ciepłym wnętrzem przepełnionym widocznymi ludźmi i woluminami, ma zachęcać do współuczestniczenia we wspólnych inicjatywach np. w pochmurne jesienne popołudnia.

Jednocześnie ujęcie budynku w nowoczesnej formie drewnianych ram dopełnionych przeszkleniami i wypełnionymi drewnianymi drobnymi żyletkami na celu propagowanie współczesnej architektury, będącej połączeniem poszanowania zastanego miejsca, istniejącego starego  drzewostanu, architektury lokalnej i współczesnego funkcjonowania budynków. 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij