Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

II miejsce - Atelier Entropic + Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE

II miejsce zajął zespół z Atelier Entropic + Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE w składzie: Magdalena Mróz, Geoffrey Eberle, Bartosz Dendura, Paweł Marjański, Martyna Mądry.

 

 

Założeniem projektu są dwa racjonalne budynki, które połączone, w momencie zbiegu, tworzą bramę do parku oraz dostęp do placu zabaw i audytorium na dachu, celebrując granicę pomiędzy miastem, a naturą. Dwie główne bryły zostały zoptymalizowane pod kątem ich indywidualnych wymagań programowych. Przedszkole zlokalizowane zostało w głębszej części działki, odizolowanej od pasa ruchu drogowego, z wszystkimi salami lekcyjnymi zwróconymi w stronę parku i zorientowanymi tak, aby zapewnić optymalny dostęp do naturalnego światła. Budynek biblioteki posiada szerszy przekrój, z bardziej rozbudowanym miejscem do przechowywania, maksymalizując funkcjonalność, komfort wewnętrzny i efektywność ekonomiczną. W momencie zetknięcia brył umiejscowione zostały bardziej otwarte i organiczne funkcje, takie jak sala gimnastyczna / wewnętrzny plac zabaw dla przedszkola i kawiarnia / przestrzeń wielofunkcyjna dla biblioteki. Pochylnie stwarzają niepowtarzalne walory przestrzenne, pozwalające na kreatywne wykorzystanie wnętrz. Prosty gest umożliwia różnorodną interakcję z budynkiem. Przestrzeń zachęca użytkowników do zabawy, wspinania się, leżenia, siedzenia, spotkań towarzyskich, organizacji występów i nie tylko!

Plac zabaw, który umieszczony w obrębie działki - w środku lasu, niszczyłby istniejący ekosystem i różnorodność biologiczną, został przeniesiony na dach budynku, minimalizując negatywny wpływ powierzchni utwardzonych na środowisko naturalne i zapewniając dobrze doświetloną przestrzeń do zabawy dla dzieci! W weekendy taras wśród drzew dostępny byłby dla wszystkich mieszkańców Józefowa, pełniąc rolę miejsca spotkań przy kawie, zabawy oraz nowej areny dla wydarzeń kulturalnych miasta i okolic.

Cofnięcie budynku przedszkola w głąb działki w naturalny sposób tworzy również zupełnie nowy narożny plac na skrzyżowaniu ulic Asnyka i 11 Listopada, nowe miejsce spotkań. Wejścia do budynków, bezpośrednio przylegające do placu, umożliwiają spontaniczne interakcje pomiędzy różnymi grupami społecznymi spajając więzi pomiędzy mieszkańcami miasta.

Wyeksponowana wzdłuż ulicy Asnyka biblioteka wpływa na atrakcyjność pierzei i widoczność budynku. Usytuowanie bryły przy ulicy minimalizuje również potrzebę ingerencji w istniejący drzewostan. Budynek otwiera się zarówno na stronę zurbanizowaną jak i na park / las.

(materiały projektanta)

 

- Dla biura działającego globalnie, jest dla nas ogromną przyjemnością widzieć, jak polski rynek otwiera się na większe ambicje architektoniczne, które mogą konkurować na arenie międzynarodowej. Było to dla nas niezwykle budującym doświadczeniem, pracować nad obiektem o tak silnym aspekcie społecznym, który może łączyć różne grupy użytkowników tworząc ekscytujące przestrzenie do zabawy i relaksu oraz nową scenę dla wydarzeń kulturalnych w Józefowie! Z niecierpliwością czekamy również na bardziej zaawansowane i przemyślane zastosowanie rozwiązań ekologicznych w architekturze oraz powszechne wykorzystanie drewna w przemyśle budowlanym jako surowca przyjaznego dla środowiska. Jako nowe i młode biuro architektoniczne, z entuzjazmem uczestniczymy w budowaniu przyszłości polskiej architektury – mówi Magdalena Mróz.


- Przestrzeniami wspólnymi w budynkach użyteczności publicznej zajmujemy się naukowo, badając je w ramach naszej działalności na Politechnice Krakowskiej. W przypadku placówek edukacyjnych rola  "trzeciego nauczyciela", jakim jest najbliższe otoczenie dzieci, oraz świadomość jak jest kluczowa w procesie ich rozwoju, stanowi jedną z głównych osi w naszych pracach projektowych. Podobnie z przestrzeniami ogólnodostępnymi (np. biblioteki), które wpływają na samopoczucie użytkownika stymulując do koncentracji, nauki, odpoczynku lub gasząc w nim jakąkolwiek chęć do pracy. Projektowanie tych stref i wyobrażanie sobie jak powinny funkcjonować w budynku w Józefowie było wyzwaniem, ale i dużą przyjemnością w trakcie prac nad konkursem - mówi Bartosz Dendura.


"Zielony Portal Józefowa to odważne wykorzystanie tradycyjnego materiału konstrukcyjnego w nowoczesnej technologii. Proekologiczne rozwiązania budynku wpisane w oryginalną kubaturę dają szerokie pole dla rozwoju wyobraźni małych i dużych użytkowników budynku", czytamy w opisowej ocenie przewodniczącej jury Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys.

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij