Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Antoni Jakub Pawlak DAKUZO, Komorniki

Struktura przestrzenna projektowanego obiektu, o dwóch odmiennych funkcjach opiera się na powiązaniu dwóch brył, których usytuowanie i kompozycja zależna jest przede wszystkim od EKSPOZYCJI I NASŁONECZNIENIA DZIAŁKI oraz powiązania jest z układem działki i istniejącego układu komunikacyjnego.

Część biblioteczna oraz przedszkole mają DWIE NIEZALEŻNE STREFY WEJŚCIOWE. Obie programowe funkcje będą WYRAŹNIE ODDZIELONE ORAZ WYODRĘBNIONE W UKŁADZIE BUDYNKU I BRYLE. STREFY WEJŚCIOWE (PUBLICZNE) POWIĄZANE SĄ Z PROJEKTOWANYM PLACEM WEJŚCIOWYM, lokalizowanym od strony głównej arterii komunikacyjnej, ul. Adama Asnyka. Ul. Grottgera oraz 11 listopada pełnią funkcje serwisowe - dojazdu do parkingów naziemnych, zaopatrzenia, wywozu śmieci, dojazdów pożarowych. Aby uniknąć pokonywania schodów, oraz w celu powiązania pomieszczeń z terenem zielonym i placem zabaw, część przedszkolna zlokalizowana jest w całości na poziomie parteru. Część wejściowa, funkcja reprezentacyjna, strefa wielofunkcyjna biblioteki, w założeniu projektowana jest jako otwarta, powiązana bezpośrednio z placem wejściowym i terenem zielonym (ogródek letni). Strefy czytelnicze, wymagające ciszy i skupienia, a także większej kontroli dostępu, zlokalizowano na piętrze. Z uwagi na ograniczenie projektowanej powierzchni zabudowy, strefę czytelniczą zaprojektowano nad częścią przedszkolną.

Całość kompozycji przestrzennej, opartej na osi podłużnej i poprzecznej, rozdzielono wewnętrznym PATIO, pełniącym funkcję doświetlenia wnętrz światłem naturalnym, a także funkcję przestrzeni krystalizującej. Projektowane patio będzie przekryte przeszklonym dachem i będzie pełnić funkcję CAŁOROCZNEGO OGRODU ZIMOWEGO.

 

 

Układ funkcjonalny przedszkola oparty jest o dwa nadrzędne założenia:

- zlokalizowanie strefy wejściowej do przedszkola od strony północnej, tj. od strony projektowanego placu wejściowego, z przyległymi parkingami, w tym miejscem postojowym dla autokaru,

- zlokalizowanie sal dydaktycznych od strony południowej, w układzie litery C, zapewniając w ten sposób wymagane rozporządzeniem właściwe naświetlenie sal od strony południowej, wschodniej i zachodniej. Układ litery C pozwala jednocześnie utworzyć wewnętrzny dziedziniec z placem zabaw oraz pełną kontrolę nad bezpieczeństwem dzieci.

Na wyżej opisanym układzie C projektuje się układ komunikacyjny przedszkola, które osie stanowią korytarze. Wzdłuż ciągów północ-południe obok sal dydaktycznych projektuje się część administracyjną z pokojem nauczycielskim, biurem księgowej z archiwum, gabinetem dyrektora. Po drugiej stronie gabinety logopedy, pediatry, psychologa. Oba ciągi wyposażone są w ogólnodostępne toalety, w tym toalety dla niepełnosprawnych, pomieszczenia socjalne dla pracowników.

Wzdłuż ciągu wschód-zachód, rozpoczynającego swój bieg od strefy wejściowej projektuje się salę zajęć ruchowych, łączoną ścianką przesuwną z jadalnią dzieci. W sąsiedztwie jadalni znajduje się blok żywieniowy oraz łazienka dziecięca. Zaplecze kuchenne wyposażone jest w kuchnię, przygotowalnię, jarzyniarkę, mag. produktów suchych, mag. sprzętów kuchennych, pom. chłodziarek, zaplecze socjalne personelu wraz z trzonem hig.sanit. oraz chłodzony magazyn odpadów z dostępem od strony zaplecza kuch. oraz bezpośrednim dostępem z zewnątrz.

Sala zajęć ruchowych doświetlona jest bezpośrednio poprzez wewnętrzne patio projektowanego budynku. W strefach niedoświetlonych, w narożach budynku projektuje się pomieszczenia gospodarcze i techniczne, w tym pralnię z mag. bielizny, pom. gospodarcze, magazynowe i techniczne.

Układ funkcjonalny biblioteki miejskiej podzielony jest na cztery główne strefy:

  1. Strefę wejściową złożoną z wiatrołapu, holu wejściowego z recepcją, szatni oraz pom. obsługi wrzutni. Wg. założenia projektowego wiatrołap ma być dostępny dla osób z zewnątrz 24h przez 7 dni w tygodniu, w nim projektuje się książkomat oraz wrzutnię na książki. Umiejscowienie tych urządzeń w pomieszczeniu chroniącym przed warunkami atmosferycznymi, bez względu na porę dnia i roku, zapewnia większy komfort użytkownikom a także większą ochronę księgozbioru. Na wysokości recepcji projektuje się bramki antykradzieżowe oraz bramki obrotowe z czytnikami kart. Strefa wielofunkcyjna ma dwa wyjścia bezpośrednio na zewnątrz z bramkami antykradzieżowymi, jednak wyłącznie na cele bezpośredniej ewakuacji w razie pożaru.
  2. Strefę publiczną za holem wejściowym, w skład której wchodzi przestrzeń wielofunkcyjna z bufetem/kawiarnią. Otwarta reprezentacyjna przestrzeń zapewnia szerokie możliwości aranżacji, „kąciki” do czytania czasopism, organizację eventów, wykładów, spotkań autorskich, imprez dla dzieci. Przestrzeń będzie dzielona na kilka stref ściankami przesuwnymi. Z strefy publicznej/wielofunkcyjnej użytkownicy będą mieli dostęp dwoma windami lub reprezentacyjnymi schodami na piętro, gdzie znajdować się będą czytelnie oraz wydzielona strefa administracyjna. Ze strefy wielofunkcyjnej (gastronomicznej) można wyjść na zewnątrz bezpośrednio do sezonowego wydzielonego ogródka lub przejść to strefy sanitarnej. Dwupoziomowa strefa wielofunkcyjna doświetlona jest światłem naturalnym, przeszklenia na parterze zapewniają widok na okalający park oraz wewnętrzne patio z ogrodem zimowym.
  3. Strefa pracy i skupienia na piętrze, gdzie projektowane są wszystkie określone regulaminem czytelnie, w układzie obejścia wokół wewnętrznego patia budynku. W centralnej części projektuje się czytelnię multimediów i Youmedia doświetloną światłem naturalnym poprzez patio. Pracownia komputerowa projektowana jest jako przestrzeń pracy i skupienia jako osobne wydzielone pomieszczenie, co umożliwia prowadzenie zajęć i warsztatów grafiki komputerowej, tworzenia muzyki elektronicznej itp. nie ograniczając swobody korzystania z czytelni multimediów. Wszystkie czytelnie wyposażone będą w bramki antykradzieżowe.
  4. Strefa administracyjna zlokalizowana na piętrze, nad strefą wielofunkcyjną, z kontrolowanym dostępem poprzez bramkę obrotową z czytnikiem kart. Pracownie digitalizacji oraz cyfrowego archiwum tradycji lokalnej zlokalizowana jest za kładką.

 

FORMA BUDYNKU.

Rozrzeźbiona forma budynku ukształtowana jest przede wszystkim układem projektowanych funkcji, kontekstem przestrzennym działek oraz warunkami naświetlenia światłem naturalnym. Ponadto główna bryła budynku w kształcie litery H, w formie dwóch symetrycznych ryzalitów krytych dachami skośnymi dwuspadowymi stanowi nowoczesną syntetyczną interpretację regionalnego stylu „świdermajer”.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij