Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

SBS Engineering Group, Kraków

Dzięki zastosowaniu drewnianej elewacji oraz lekko rozłożystej formie opartej na dwóch kwadratach budynek wtapia się w otoczenie sosnowego lasu. Prostokątna, drewniana pergola, stanowiąca przedłużenie konstrukcji budynku a jednocześnie przenikająca sąsiednie drzewa, wydziela strefę pośrednią między przestrzenią wewnętrzną obiektu a otoczeniem.


ZAGOSPODAROWANIE TERENU / KOMUNIKACJA / FORMA
Zachowanie jak największej ilości drzew, a także rozsądne i oszczędne gospodarowanie przestrzenią to wytyczne, które zadecydowały o usytuowaniu budynku.

Istniejąca infrastruktura ogólnodostępnego placu zabaw i kalisteniki może być niewielkim kosztem przeniesiona w to miejsce oraz uzupełniona o dodatkowe funkcje wedle uznania Inwestora i w dowolnym terminie. Rzut budynku tworzą 2 przesunięte prostokąty, formując od strony głównych ulic plac wejściowy do przedszkola i biblioteki. Od zachodu, zaprojektowano analogicznej wielkości „wewnętrzny „ plac zabaw przedszkola, zlokalizowany bezpośrednio przed salami dla dzieci i otwierający się na zalesioną część działki. Budynek wyróżnia prostota, logika i modularność. Rzuty oparto na siatce konstrukcyjnej 8,5 x 7,2m. Modularność elewacji zaakcentowano masywnymi drewnianymi słupami oraz drewnianymi licami stropów. Wypełnienia elewacji wykończono drewnianymi listwami biegnącymi w różnych kierunkach, co nawiązuje do drewnianych zdobień budynków stylu „Świdermajer”. Modułowy podział elewacji równoważy powierzchnie ścian i, okien i przeszkleń, pozwalając na optymalizację zarówno kosztu ścian zewnętrznych,
jak i zapotrzebowania na energię.

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE
Budynek został czytelnie podzielony na 2 funkcje, zgodnie z programem użytkowo-przestrzennym. Przedszkole zlokalizowano na parterze, mając na względzie w dostępność placu zabaw i ogrodu bezpośrednio z sal dla dzieci. Ponadto, przedszkole zaprojektowano maksymalizując ekspozycję południową i zachodnią, co podyktowane jest wymogami związanymi z nasłonecznieniem, a także ekspozycję na tereny zielone oddalone od przyległych ulic. Trzon biblioteki mieści się na piętrze, z wykorzystaniem północnej części parteru jako hol wejściowy, strefa wielofunkcyjna, wypożyczalnia dorosłych i kawiarnia. Pozwala to zapewnić najlepsze doświetlenie strefy wielofunkcyjnej
i wypożyczalni z wykorzystaniem rozproszonego światła od strony północnej. Mając na względzie minimalizację kosztów, podpiwniczenie budynku zredukowano do minimum, projektując tam jedynie niezbędne pomieszczenia techniczne.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij