Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Zabytki, pomniki i muzea

W Józefowie znajduje się ponad 30 obiektów wpisanych do ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zdecydowaną większość stanowią budynki mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku wybudowane w stylu świdermajer. Nazwę wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński, który mieszkał w Aninie w latach 1936-39.

 

swidermajer_1

"Te wille, jak wójt podaje,

Są w stylu "świdermajer”.

("Wycieczka do Świdra")

 

Świdermajery

 

Drewniane domy budowane w miejscowościach wzdłuż linii kolejowej od Wawra do Śródborowa.

Twórcą tego stylu budownictwa był znany ilustrator i malarz Michał Elwiro Andriolli mieszkający od 1886 roku w osadzie Brzegi nad Świdrem.

Świdermajer ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk. Styl charakteryzuje się drewnianymi, ażurowymi ornamentami zdobiącymi tarasy, balkony i werandy oraz szpiczastymi zwieńczeniami dachów.

Na terenie Józefowa działają Stowarzyszenie Miłośników Drewnianej Architektury Linii Otwockiej „Świdermajer” oraz Muzeum Elwiro Michała Andriollego.

http://www.swidermajer.pl/

http://www.muzeum.andriolli.pl/

 

 

 

Stacje kolejowe w Michalinie i Józefowie

stacja_kolejowa_pkp_jozefow_z_lotu_ptaka

 

Należą do tzw. linii otwockiej, która powstała w latach 1936-38.

Podobnie jak pięć pozostałych stacji (Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, Świder) zostały wpisane do rejestru zabytków.

 

Józefów jako jedyny w swoich granicach administracyjnych posiada dwie, charakterystyczne dla ówczesnej architektury "skrzydlate wiaty". Łupinowe dachy, podwieszane kierunkowskazy oraz wnętrza poczekalni stylizowane na dziewiętnastowieczne wagony kolejowe należą do perełek stylu modernistycznego lat 30. XX wieku.

 

 

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej

kosciol_1

Rzymskokatolicki kościół w stylu gotyku nadwiślańskiego. Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków. Kamień węgielny położono 12 listopada 1902 roku.

 Plan budynku stworzył kierujący przebiegiem prac inż. architekt Jan Biały, a fundusze i materiały na budowę przekazywali okoliczni mieszkańcy.

Budowa trwała trzy lata i ostatecznie świątynię oddano do użytku 27 sierpnia 1905 roku. W 1925 roku kościół został wyposażony w organy i drewnianą ambonę, a w 1934 – otynkowany. 

W 1984 roku rozpoczęła się rozbudowa świątyni, a rok później oddano do użytku wiernych dolny kościół. 

W latach 1996 – 2006 wybudowano m. in. kaplicę przedpogrzebową, dzwonnicę, a podłogę pokryto posadzką granitową i marmurową, w prezbiterium wybudowano natomiast drewniane stalle oraz nowy ołtarz główny, którym przywrócono elementy dawnego wystroju. 

http://www.parafiajozefow.pl/

 

 

 

 

Muzeum 2 Korpusu Polskiego

Muzeum poświęcone jest Wojsku Polskiemu i 2 Korpusowi Polskiemu oraz jego drodze na Monte Cassino w 1944 roku. W zbiorach muzeum znajdziemy m. in. zabytkowe pojazdy wojskowe (np. samochód Dodge WC-51 z 1942 roku) oraz sprzęt i ekwipunek wojskowy.

Muzeum gromadzi zbiory historyczne ważne dla propagowania i nauki historii wśród młodzieży oraz związane z historią Józefowa i regionu. Organizuje „żywe lekcje historii” oraz rekonstrukcje i pokazy historyczne.

muzeum_2


http://www.2korpus.pl/


 

Dziękujemy Muzeum 2 Korpusu Polskiego oraz Panu Robertowi Lewandowskiemu za udostępnienie zdjęć. 

 

 

 

 

 

 Galeria zdjęć

    Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
    Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij