Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Niespełna 18 miesięcy do wymiany kotła

13 lipca 2021

Czy na pewno zdążysz wymienić swój stary kocioł? Według wciąż obowiązującego prawa masz na to  już tylko 19 miesięcy. Od 1 stycznia 2023 r. za palenie w kopciuchach mają grozić kary.

 

 

 

Już tylko 18 miesięcy (do końca 2022 roku) zostało na wymianę starych pieców niespełniających wymagań dla klas 3,4 lub 5, według normy PN-EN 303-5:2012 - to większość kotłów, które pozostały w Józefowie. Zakaz używania od 1 stycznia 2023 roku takich źródeł ciepła dotyczy także właścicieli kominków lub pieców wolnostojących, które nie spełniają określonych wymagań. Muszą one zostać do nich dostosowane lub zlikwidowane.

Obowiązek wynika z "uchwały antysmogowej" podjętej na poziomie województwa i dotyczy całego Mazowsza. Obecnie trwają prace nad nowelizacją uchwały, a jedną z planowanych zmian ma bvć wydłużenie terminu wymiany kotłów do 1 lipca 2023 r. Wciąż jednak obowiązują dotychczasowe zapisy i zakaz używania kopciuchów od 1 stycznia 2023 r.

Tak naprawdę czasu jest jeszcze mniej, bo wymiana kotła, ew. budowa i przyłączenie instalacji gazowej mogą zająć sporo czasu. Trzeba się również spodziewać, że im bliżej zakazu używania kopciuchów, tym wyższe będą ceny nowych pieców i usług ich instalacji. Dlatego warto zabrać się za to już teraz.

 

Właśnie ruszył dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe. Termin składania wniosków – do wyczerpania środków, nie później jednak niż do 31 sierpnia 2021 roku. Więcej informacji poniżej.

 

 Od uruchomienia miejskich dopłat w 2018 r. :

- z Józefowa zniknęło już 196 kopciuchy.

- łącznie na ten cel wydano 1 244 870,20 zł.

 

Na wymianę starego kopciucha wciąż możesz otrzymać dofinansowanie:

 

W niektórych przypadkach połączenie tych dopłat pozwoli na sfinansowanie sporej części całego przedsięwzięcia.

 

 

 

PAMIĘTAJ - od 1 stycznia 2023 roku za używanie kopciuchów niespełniających powyższych norm grożą mandaty w wysokości 500 zł lub grzywna nawet do 5 tys., zł. 

NIE CZEKAJ, WYMIEŃ PIEC JUZ TERAZ!

 

 

 

Zadzwoń do naszego eksperta i sprawdź, czy musisz wymienić swój piec.

Zapytaj o dofinansowanie z programów rządowych. Możesz liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosków.

Tel. kom. 789 036 769, mail; m.bogusz@jozefow.pl  

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij