Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Dziki

Sukcesywnie wzrasta liczba interwencji związanych z obecnością dzików na terenie Naszego Miasta. Władze miejskie mają świadomość, że problem pojawiania się dzików w okolicach zabudowań narasta. Zastosowano wprawdzie wykładanie preparatów odstraszających w rejonach często odwiedzanych przez dziki , jednak nie jest możliwe wyłożenie ich na terenie całego miasta.

W zaistniałej sytuacji konieczne są działania długofalowe, które zmniejszą populację dzików. Jednak w przypadku tego gatunku zwierząt obowiązują skomplikowane przepisy, które uniemożliwiają Miastu Józefów podjęcie samodzielnych zadań.

Dziki mają status dobra narodowego i należą do Skarbu Państwa. Wszelkie działania wymagają więc zgód organów nadrzędnych. Sprawę komplikują także przepisy dotyczące korzystania z broni palnej, które mówią, że strzał można oddać tylko w miejscu oddalonym od zabudowań o co najmniej 100 metrów.

Dodatkowo okres ochronny na odstrzał loch obowiązuje od 16 stycznia do 14 sierpnia każdego roku.

W przypadku wkroczenia dzika na posesję prosimy o kontakt ze Strażą Miejską

PROSIMY O NIEDOKARMIANIE DZIKÓW

 

Na pytanie odpowiada: Artur Dawidziuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów:

  • Czy dzik bywa agresywny w stosunku do człowieka?


Dzik może przejawiać agresywne zachowania wobec człowieka, szczególnie kiedy czuje się zagrożony. Najbardziej niebezpieczne może być spotkanie z rannym osobnikiem lub samicą z warchlakami.
 

  • Jakie nasze zachowanie może spowodować atak?


Z pewnością możemy się narazić na atak lochy, jeśli będziemy się zbytnio interesować jej potomstwem. Pamiętajmy, że nie wolno dotykać i zaczepiać dzikich zwierząt, nawet jeśli są to urocze maluchy. Atak mogą wywołać także gwałtowne ruchy, czy agresywne zachowanie z naszej strony.
 

  • Jakie środki ostrożności należy zachować wchodząc do lasu?


Wchodząc do lasu należy pamiętać, że nie jesteśmy u siebie. Las jest miejscem bytowania wielu gatunków dzikich zwierząt. Dość łatwo jest zaobserwować ślady obecności dzika w postaci tropów i zrytej ściółki (buchtowiska). Jeśli widzimy takie ślady, należy liczyć się z możliwością spotkania zwierzęcia. W takiej sytuacji nie należy się skradać, żeby nie zaskoczyć dzika. Jeśli zwierzę zauważy nas wcześniej, samo oddali się na bezpieczną odległość. Szczególną ostrożność należy zachowywać w porze nocnej i o świcie, kiedy zwierzęta są bardziej aktywne.
 

  • Co zrobić jeśli zobaczymy dzika? Uciekać? Odejść spokojnie? Krzyczeć…?


Jeśli dzik zobaczył też nas i jest blisko należy zatrzymać się i nie wykonywać gwałtownych ruchów, a następnie powoli się oddalić. Natomiast jeśli dzik jest w pewnej odległości wystarczy spokojnie odejść. Gwałtowna ucieczka na pewno nie jest dobrym wyjściem. W razie gdyby dzik był agresywny i zaatakował najlepiej schronić się za drzewem lub wspiąć się na nie.
 

  • A co z psami? Nie brać do lasu? Nie puszczać luzem? A jak już puścimy? Rozdzielać?


Z psami jest duży problem. Przypominam, że zgodnie z prawem do Lasu idziemy na spacer z psem w kagańcu i na smyczy, więc przestrzegając prawa minimalizujemy niebezpieczeństwo spotkania psa z dzikiem.
Jeżeli jednak pies spotka się oko w oko z dzikiem to odradzam rozdzielanie zwierzaków - możemy przy okazji zostać zaatakowani. Teoretycznie pies widząc, że dzik jest silniejszy powinien odpuścić.
 

  • Czym żywi się dzik i co go przyciąga na tereny zabudowane?
     

Dzik jest wszystkożerny i nie jest szczególnie wybredny jeśli chodzi o dietę. Żywi się tym co jest łatwo dostępne i czego ma pod dostatkiem. W lesie zjada żołędzie, pędraki, korzonki, grzyby, rośliny i padlinę. Lubi też rośliny uprawiane przez człowieka – chętnie żywi się owocami, kukurydzą i warzywami. Przy ludzkich osiedlach żeruje przy śmietnikach żywiąc się odpadkami spożywczymi. Aglomeracje coraz bardziej się rozrastają zabierając przestrzeń na której dotychczas żyły dzikie zwierzęta.
 

  • Czy można jakoś zabezpieczyć swoją posesję przed wizytą intruza?


Jeśli na posesji nie będzie niczego co może zwabić dziki, zwierzę z pewnością nie będzie przychodziło do nas w odwiedziny. Przede wszystkim teren powinien być solidnie ogrodzony, poza tym należy zabezpieczyć wyrzucane przez nas odpadki. Worki ze śmieciami powinny być zamknięte w kontenerach, a nie leżeć luzem, odpowiednio zabezpieczone powinny być również kompostowniki. Czymś co odstraszy zwierzęta może być także lampa z czujnikiem ruchu.

PAMIĘTAJ: DZIK TO DZIKIE ZWIERZĘ I JEGO ZACHOWANIA MOGĄ BYĆ NIEPRZEWIDYWALNE!

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij