Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Zasłużenia dla Miasta

13 czerwca 2022

Podczas obchodów 60-lecia Miasta wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Miasta Józefowa". To wyróżnienie dla osób, które na przestrzeni lat działali na rzecz wspierania mieszkańców i rozwoju naszego miasta.

 

Przez cały weekend od 10 do 12 czerwca trwały obchody 60. urodzin Józefowa. Przed finałowym koncertem Orkiestry Adama Sztaby burmistrz Marek Banaszek, przewodniczący rady Miejskiej Mariusz Batorski oraz wiceprzewodnicząca Urszula Zielińska wręczyli odznaczenia "Zasłużony dla Miasta Józefowa". To uhonorowanie osób, które poświęcały swój czas i pracę na rzecz innych mieszkańców oraz rozwoju naszego miasta. 

 

 

 

Odznaczenia otrzymali:

 

Teresa Uzarska – za zasługi w dziedzinie rozwoju samorządności polegające na udziale w pracach organów samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego oraz w życiu społecznym Miasta Józefowa. Teresa Uzarska była radną II i III kadencji Rady Miasta Józefowa oraz członkiem Zarządu Miasta. W 2002 roku została wybrana na radną Rady Powiatu Otwockiego. Obecnie czynnie uczestniczy w życiu społecznym Józefowa. Od 16 lat aktywnie działa w stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku; obecnie jest jego prezesem. Rozpowszechnia zdrowy styl życia seniorów - jest propagatorką nordic walking, wycieczek rowerowych i zimowych olimpiad seniorów.

 

Lidia Głażewska-Dańko – za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki polegające na dokumentowaniu i propagowaniu historii Miasta Józefowa i całej linii otwockiej oraz organizowaniu wystaw i prezentacji filmowych. Lidia Głażewska – Dańko od dziecka jest mieszkanką Józefowa. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Dokumentuje i propaguje historię Józefowa i całej linii otwockiej. Efektem jej prac są wystawy i filmy. Wiedzą na temat historii Józefowa dzieli się podczas licznych spotkań. Autorka bloga https://domynalinii.wordpress.com/ .

 

Mirosława Szymańska – za zasługi w dziedzinie kultury polegające na udziale w powstaniu pierwszego Miejskiego Ośrodka Kultury oraz wkładzie pracy w rozwój kultury na terenie Miasta Józefowa. Mirosława Szymańska to wieloletnia mieszkanką Józefowa. Związana z domem kultury od 1970 roku. Była pierwszym dyrektorem MOK, który powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Domu Kultury, dzięki ofiarności józefowskiej społeczności. Była to pierwsza placówka tego typu w powiecie.

 

Antoni Firląg – za zasługi w dziedzinie bezpieczeństwa polegające na organizacji i udziale w akcjach pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych oraz inspirowaniu braci strażackiej do rozwoju, doskonalenia wiedzy oraz umiejętności. Pan Antoni Firląg na początku lat 90 zasilił szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie. W trakcie służby dał się poznać jako człowiek oddany całej wspólnocie. Pełnił funkcję prezesa gminnego OSP w Józefowie. Organizował i sam brał udział w akcjach pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Swoją postawą inspiruje członków braci strażackiej do rozwoju i doskonalenia wiedzy oraz umiejętności. Od 2000 roku znany także jako autor najlepszej strażackiej grochówki w okolicy.

 

Gwiazdobranie i Dawanie – za zasługi w dziedzinie działań społecznych polegające na organizowaniu corocznego jarmarku charytatywnego, w celu zbiórki pieniędzy na rehabilitację i leczenie dzieci z Józefowa. Gwiazdobranie i Dawanie to józefowska akcja charytatywna, która została zapoczątkowana w 2007 roku. Świąteczny jarmark to już lokalna tradycja. Podczas akcji zbierane są środki na leczenie i rehabilitację dzieci podopiecznych fundacji "Zdążyć z pomocą".

 

OSP Świdry Małe – za zasługi w dziedzinie ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa polegające na udziale w akcjach ratowniczo-gaśniczych, czynach społecznych oraz działaniach profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Ochotnicza Straż Pożarna Świdry Małe istnieje od 1934 roku. Miasto Józefów i mieszkańcy mogą zawsze liczyć na strażaków, ich oddanie i zaangażowanie.

 

OSP Józefów – za zasługi w dziedzinie ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa polegające na udziale w akcjach ratowniczo-gaśniczych, czynach społecznych oraz działaniach profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Ochotnicza Straż Pożarna Józefów istnieje blisko 90 lat. Angażuje się bardzo w wychowanie kolejnego pokolenia młodych ludzi i dzieci tworząc młodzieżową drużynę, która kiedyś będzie służyć swemu Miastu. Wielokrotnie przeprowadzała szkolenia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy i stosowania podstawowych technik ratownictwa.

 

Stowarzyszenie Forum Chrześcijańskie – za zasługi w dziedzinie polityki społecznej polegające na bezinteresownym działaniu na rzecz osób potrzebujących wsparcia, organizowaniu zajęć świetlicowych, letnich i zimowych półkolonii oraz pomocy rzeczowej w formie paczek żywnościowych. Stowarzyszenie działa w mieście od 1991 roku. Początkowo pomocą objęto dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Później działalność rozszerzono na wszystkie chętne dzieci, tworząc przy dwóch parafiach świetlice integracyjne. Od kilku lat Stowarzyszenie wspiera pomocą rzeczową uboższe rodziny. Obecnie prowadzi akcję pomocy obywatelom Ukrainy.

 

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Józefowa" przyznawany jest z przerwami od 1985 r. Listę zasłużonych dostępna jest pod adresem: https://www.jozefow.pl/zasluzeni-dla-miasta-4508 . 

 

Galeria zdjęć 

 

(Miasto Józefów)

 

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij