Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

W którym mieście żyje się najlepiej? Józefów nadal w czołówce!

07 grudnia 2020

Józefów znalazł się w ścisłej czołówce w rankingu miast, w których żyje się najlepiej. Portal RynekPierwotny.pl porównał  liczbę mieszkań przypadającą na tysiąc osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań na jedną osobę. 

 

Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców.  W których z polskich miast mieszka się najlepiej?

 

Józefów utrzymał wynik sprzed roku

Józefów, który ponownie zajął siódme miejsce w zestawieniu, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotował minimalny wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 391 na 392). Mimo to statystycznie sytuacja pod tym kątem jest tu lepsza niż np. w Szczecinie, Lublinie czy Bydgoszczy. W przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę również nastąpił tu nieznaczny wzrost o 0,4 mkw. –  41  mkw. To w dalszym ciągu wynik lepszy od Łodzi czy Poznania.

 

Jak powstaje ranking?

 

Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze.

W czołówce prawie bez zmian

Czołówka rankingu, w porównaniu do poprzedniego roku nie zanotowała spektakularnych zmian. W dalszym ciągu na czele rankingu stoi miasto Kołobrzeg, które wzmocniło swoją punktową przewagę nad Wrocławiem i Sopotem. Na uwagę zasługuje Warszawa, która znalazła się po raz kolejny poza podium.

Najlepszą dziesiątkę zamykają największe miasta – Poznań i Łódź, które zostały wyprzedzone przez Piaseczno, Józefów, Świnoujście i Zakopane. Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11),  Gdańsk (13) czy Lublin (29).  

 

Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.

 

Autorem zestawienia jest RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów.

 

Więcej informacji na stronie: https://rynekpierwotny.pl 

 

(RynekPierwotny.pl)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij