Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Uwaga - szczepienie lisów!

27 marca 2024

W dniach 4-17 kwietnia 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W związku z tym obowiązuje zakaz wypuszczania kotów oraz nakaz trzymania psów na smyczy przez 14 dni po zakończonym szczepieniu.

 

Do szczepienia będzie użyta szczepionka Rabadrop zawiesina doustna w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister)

 

szczepionka

 

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

  • Szczepionka RABADROP zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny to przynęta kształtu owalnego lub kwadratowego, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym oraz znajdujący się wewnątrz plastikowy blister z wielojęzykowym nadrukiem „ Uwaga – szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego
  • Każdy kontakt człowieka z płynna zawartością szczepionki należy natychmiast przemyć skórę wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.
  • Kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką można zgłosić do lekarza weterynarii. U zwierząt może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego z powodu niestrawnego materiału blistra.
  • Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny.
  • Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.
  • Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów i jenotów.
  • Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania.
  • Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami (obszary leśne, pola i łąki)
  • Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego wyłożenia przynęt (wiosna - jesień).
  • Po przegryzieniu blistra przez lisa - szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

 

Dodatkowe informacje dotyczące prowadzonego szczepienia oraz postepowania w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki można znaleźć na stronie. 

 

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737)

 

(MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij