Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Uwaga na oszustwa "na szczepionki"!

12 kwietnia 2021

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje:

Od kilku miesięcy pojawia się coraz więcej informacji o próbach oszustw i wyłudzeń wykorzystujących pandemię koronawirusa. Szczepienia są teraz jednym z głównych tematów, możemy się zatem spodziewać kolejnych prób kradzieży naszych danych lub pieniędzy.

22 stycznia uruchomiono SMS-ową rejestrację na szczepienia przeciwko chorobie COVID-19. Do rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 poprzez SMS przeznaczony jest tylko numer 664 908 556. Jeżeli dostaniesz SMS z innego numeru, nie odpowiadaj!

Co ważne - nikt nie skontaktuje się pierwszy z osobą wyrażającą chęć szczepienia. To Ty musisz zainicjować kontakt i pierwszy wysłać zgłoszenie ze swojego numeru telefonu. Podczas rejestracji na szczepienie bądź bardzo uważny, bo zostaniesz poproszony o wrażliwe dane, w tym numer PESEL.

Aby rozpocząć proces, w pierwszej kolejności wysyłasz wiadomość o treści SzczepimySie na numer 664 908 556. Otrzymasz SMS z prośbą o podanie numeru PESEL. Podajesz go w kolejnej wiadomości. W następnym SMS zostaniesz poproszony o podanie kodu pocztowego.

Na końcu otrzymasz informację o adresie najbliższej placówki i terminie, w którym szczepienie może być wykonane. Jeżeli odpowiada ci data, wysyłasz wiadomość "TAK", lub "NIE" w sytuacji, gdy termin ci nie odpowiada. Na dobę przed szczepieniem, dostaniesz SMS z przypomnieniem. Aby zmienić termin szczepienia, musisz zadzwonić pod numer 989.

Nie przesyłaj swojego numeru PESEL SMS-em, jeśli wcześniej sam nie napisałeś wiadomości na numer 664 908 556.

 

Bądź także czujny, gdy otrzymasz wiadomość email lub SMS, że możesz uniknąć kolejek na szczepienia - wystarczy, że uiścisz opłatę klikając w link. Ministerstwo Zdrowia nie wysyła żadnych wiadomości dotyczących szczepień na koronawirusa nakłaniających do płatności. To próba wyłudzenia. Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne.

Pamiętaj:

  • Nie otwieraj wiadomości e-mail, jeśli nie wiesz, kto je wysłał.
  • Nawet jeśli znasz nadawcę, nie odpowiadaj, jeśli wiadomość e-mail wygląda dziwnie, jest z błędami ortograficznymi i nieuporządkowanym układem.
  • Nie klikaj w e-mailu czy w SMS żadnych łączy ani załączników, chyba że wiesz, że są bezpieczne.
  • Nie instaluj podejrzanych aplikacji sugerujących możliwość wykonania testu lub zdiagnozowania choroby przez internet.

Oficjalne informacje o szczepieniach znajdziesz na stronie gov.pl/szczepimysie.

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości czy SMS-y, związane z tematem szczepień na COVID-19, zgłoś je zespołowi CERT Polska (https://incydent.cert.pl)

Ponadto policja ostrzega także seniorów, że oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia. Oszuści wmawiają nam, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu z uwagi na ciężki stan wywołany zakażeniem koronawirusem. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliska nam osoba wcale nie jest chora, a nasze pieniądze są w rękach złodziei.

 

 

 

 

 

(Centrum Informacji Konsumenckiej UKE)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij