Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Sukcesy Klubu Sportów Walki Bushi w XVII Mistrzostwach Polski Seniorów Open i Kata i Mistrzostwach Polski Juniorów

01 listopada 2016

22 października 2016 w Olsztynie reprezentacja Klubu Sportów Walki Bushi zaliczyła najlepszy w swojej historii występ na rozgrywanych od siedemnastu lat Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Open i Kata oraz Mistrzostwach Polski Juniorów Karate Kyokushin (16-17 lat). Złoto w swoich kategoriach wagowych na mistrzostwach juniorów wywalczyli Szymon Olpiński i Karol Brejtfus. Agnieszka Winek uplasowała się na trzecim miejscu w mistrzostwach seniorów w kategorii seniorek open, czyli bez podziału na wagi.

Tegoroczne mistrzostwa były obsadzone najlepiej od kliku lat, ponieważ nie kolidowały z żadną wielką międzynarodową imprezą którejś ze światowych organizacji kyokushin. Dotyczyło to zarówno Mistrzostw Polski Seniorów Open jak i rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mistrzostw Polski Juniorów. W mistrzostwach seniorów wzięło udział 66 zawodników z 37 klubów a w mistrzostwach juniorów 135 zawodników z 54 klubów.

Doskonały występ zaliczyli przede wszystkim juniorzy. Zarówno Szymon Olpiński (kat. juniorów pow. 75 kg) jak i Karol Brejtfus (kat. juniorów  do 65 kg) nie dali szans swoim rywalom bezapelacyjnie wygrywając po cztery walki. Oraj większość pojedynków wygrali albo przez ippon (przed czasem) albo wazari (pół punktu).

Dory występ, mimo, że nie zakończony obronieniem dzierżonego od trzech lat tytułu Mistrzyni Polski Open, zaliczyła Agnieszka Winek, która wygrała walkę eliminacyjna z Agatą Cękała z Wrocławia a potem nieznacznie, przez wskazanie sędziów, przegrała z jej kulową koleżanką Agata Winiarską. Dziesięć kilogramów cięższa i znacznie wyższa Winiarska, dzięki przewadze siły i dużej dynamice zyskała w końcowej części walki przewagę, która zaowocowała wskazaniem sędziów niekorzystnym dla Winek. Ostatecznie Agnieszka została skalsyfikowana na trzecim miejscu.

Jako jedyna zawodnicza kumite, czyli wolnej walki na MP Open Winek wystąpiła również w konkurencji kata czyli tradycyjnych form karate, gdzie weszła do tury finałowej i ostatecznie zajęła szóste miejsce.

Warto przypomnieć, że medale wychowanków sensei Pawła Juszczyka nie są przypadkowe. Agnieszka Winek jest dwukrotną mistrzynią Europy IKO i pięciokrotną mistrzynią Polski w kategorii lekkiej czyli do 55 kg, srebrną medalistką Mistrzostw Europy Open i trzykrotną Mistrzynią Polski Open. Szymon Olpiński jest brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Świata IKO w Tokio i dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów. Karol Brejtfus jest zwycięzcą wielu turniejów w kraju i za granicą.