Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

PAP: Józefów wśród najlepszych gmin do życia

17 listopada 2023

Po raz kolejny Józefów został ogłoszony jednym z najlepszych miast w Polsce. W rankingu „Gmina Dobra do Życia” Serwisu Samorządowego PAP Józefów zanotował ogromny awans i znalazł się na 14 miejscu w całym kraju!

 

W ujęciu ogólnopolskim rankingu „Gmina Dobra do Życia” Józefów znalazł się na 14 miejscu! To ogromny awans od pierwszej edycji tego rankingu w '21 roku kiedy nasze miasto, również ze świetną punktacją, uplasowało się na 63 pozycji i duży skok od zeszłego roku gdy Józefów zajął 24 miejsce. Wskaźnik jakości życia dla Józefowa wyliczono na 63,75. Pierwsze miejsce zajął tradycyjnie Kleszczów (jedna z najbogatszych gmin w Polsce, związana z kopalnią i elektrownią bełchatowską) z notą 68,17.

 - To już trzeci ranking w ostatnich tygodniach, w którym Józefów znalazł się wśród najlepszych. Cieszę się, że również eksperci i naukowcy doceniają wysiłki, które wraz z radnymi i pracownikami Urzędu Miasta wkładamy w pracę na rzecz mieszkańców. Ten wysoki wynik to oczywiście również zasługa mieszkańców. Myślę, że aktywność obywatelska w Józefowie to coś, co wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju - napisał burmistrz Marek Banaszek.

Ranking został opracowany z inicjatywy Serwisu Samorządowego PAP we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

 

W opublikowanym w październiku „Rankingu Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita" Józefów zajął 3. miejsce na Mazowszu i 58. wśród blisko 900 gmin w Polsce. Z kolei pismo samorządowe "Wspólnota" przyznało niedawno naszemu miastu II miejsce w kategorii “Sukces kadencji 2018 – 2023" i I miejsce w zestawieniu “Sukces społeczny kadencji 2018 – 2023". 

 

Wyniki rankingu

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij