Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie oraz pod ankieterów służb statystyki publicznej
Szanowni Państwo
W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi osób podszywających się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie pragniemy przypomnieć, że:
1. Jedynymi osobami uprawnionymi do wizyt domowych są pracownicy Zespołu Kontroli Zewnętrznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Każdy pracownik WFOŚiGW w Warszawie, przyjeżdzający na kontrolę ma przy sobie upoważnienie do kontroli podpisane przez Prezesa WFOŚiGW w Warszawie. Przed przybyciem na miejsce kontroli, WFOŚiGW w Warszawie zawsze uprzedza Beneficjenta o terminie planowanej wizyty.
Jak reagować w przypadku wątpliwości czy osoba, która przyszła z wizytą domową jest pracownikiem ?
▪ Poproś o okazanie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz poproś do wglądu o dokument potwierdzający tożsamość tej osoby,
▪ W razie wątpliwości natychmiast skontaktuj się z WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128 w celu potwierdzenia czy osoba podająca się za pracownika WFOŚiGW w Warszawie jest faktycznie zatrudniona w WFOŚiGW w Warszawie i upoważniona jest do przeprowadzenia kontroli,
▪ W przypadku oszustwa/korupcji zgłoś sprawę odpowiednim służbom oraz do WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128
2. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie wykonują połączeń telefonicznych do Wnioskodawców/Beneficjentów i osób współpracujących z zastrzeżonych numerów telefonów.
3. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nigdy nie składają propozycji, iż w zamian za przekazanie określonej kwoty pieniędzy, wniosek o dofinansowanie/płatność zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności.
Uwaga! W WFOŚiGW w Warszawie wnioski o dofinansowanie/płatność rozpatrywane są wg daty wpływu wniosku do Funduszu.
4. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie posługują się plakietkami z napisem „Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie”.
5. WFOŚiGW w Warszawie informuje, że nie współpracował i nie współpracuje z żadną firmą wykonawczą ani consultingową w ramach realizowanych projektów (w tym: P.P. „Czyste Powietrze”, P.P. „Moja Woda”, P.P. „Agroenergia”).
6. WFOŚiGW w Warszawie w Warszawie informuje, iż nie wykonuje akcji promocyjnych poprzez inne firmy. WFOŚiGW w Warszawie nie podpisał też z żadną firmą współpracy celem promowania działań WFOŚiGW w Warszawie.
WFOŚiGW w Warszawie zaleca zachowanie ostrożności oraz weryfikację przedłożonych Państwu do podpisu dokumentów.
W przypadku wystąpienia każdej z wyżej opisanej sytuacji należy skontaktować się z WFOŚiGW w Warszawie na wskazany powyżej numer telefonu.
/WFOŚiGW/
Szanowni Państwo,
ostrzegamy przed próbami podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej.
Kierując się troską o bezpieczeństwo respondentów przypominamy, że ankieter dzwoniący w imieniu GUS, zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta).
W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące:
- badań społecznych,
- badań cen,
- badań rolnych.
Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.
W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne, respondent ma możliwość:
- sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
- zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
- umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
- zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.
Na witrynie GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera”. W celu weryfikacji ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.
Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Zdarzenie jest próbą oszustwa, o którym należy powiadomić Policję celem prowadzenia dalszych wyjaśnień. Przypominamy też, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent”.
Pamiętajmy, że ankieterzy nie pytają o dane dowodu osobistego, dane bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy, nie pytają również o numer konta bankowego, zgromadzone oszczędności.
/Główny Urząd Statystyczny/