Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Od 2030 r. zakaz palenia węglem i drewnem. Więcej czasu na wymianę kopciuchów

06 lipca 2021

6 miesięcy więcej na wymianę pieca, ale 9 lat do zakazu spalania węgla, drewna i innych paliw stałych - to główne zmiany planowane w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Ruszają prace nad nowelizacją zapisów o ochronie powietrza w naszym regionie.

Uchwała antysmogowa obowiązuje na Mazowszu od kilku lat. To właśnie ten dokument przewiduje nakaz wymiany starych kopciuchów do końca 2023 roku. Teraz uchwała ma zostać znowelizowana. Zgodnie z nowym projektem:

- nakaz wymiany starych kopciuchów, który obecnie obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. miałby zostać przesunięty o pół roku, czyli do1 lipca 2023 r. (Chodzi o instalacje niespełniające wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 do 1 lipca 2023 r.)

- instalacje spełniające wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 będą musiały zostać wymienione do 1 lipca 2028 r.,

- tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (np. kominki, piecyki wolnostojące) będzie trzeba wymienić do 1 lipca 2023 r. W przypadku tego typu instalacji istnieje możliwość wyposażenia ich w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w ww. rozporządzeniu, co tym samym pozwoli na ich użytkowanie po tym terminie.

- od 2030 r. obowiązywałby zakaz palenia paliwami stałymi (np. drewnem węglem i pelletem). Jeśli jednak mieszkańcy wymienią dotychczasowe źródła ciepła na paliwo stałe na instalacje zgodne z wymogami ekoprojektu między 11 listopada 2017 r. a 30 czerwca 2030 r., będą mogli je wykorzystywać do końca ich żywotności.


Powyższe zapisy mają obejmować 9 powiatów podwarszawskich, w których stan powietrza jest najgorszy. Zalicza się do nich także powiat otwocki.


Konsultacje projektu nowej uchwały antysmogowej rozpoczną się już 1 lipca i potrwają do 16 sierpnia 2021 r. Uwagi będzie można składać za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego (formularz będzie aktywny tylko w terminie trwania konsultacji), pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM (ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa) oraz ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Szczegóły i formularz będzie można znaleźć na stronach www.mazovia.pl oraz www.powietrze.mazovia.pl .


Sprawdź kiedy musisz wymienić swój piec i jak uzyskać dofinansowanie na ten cel. Zadzwoń do naszego eksperta: tel. kom. 789 036 769 m.bogusz@jozefow.pl.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij