Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Nominuj "Superprzemianę" w Józefowie

23 lipca 2020

Z okazji 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych redakcja "Józefowa nad Świdrem" zainicjowała ranking "Superprzemiany", w którym mieszkańcy nominują a następnie wyłonią najważniejsze inwestycje i przedsięwzięcia w Józefowie. 

 

Z której z przemian dokonanych w Józefowie jesteśmy najbardziej zadowoleni? Takie pytanie w roku jubileuszu samorządów terytorialnych zadajemy mieszkańcom Józefowa.

Nominacje najważniejszych inwestycji, przedsięwzięć, projektów i inicjatyw można zgłaszać:

 

Wypowiedzi i aktualny ranking publikować będziemy w piśmie samorządowym „Józefów nad Świdrem” oraz na stronie www.jozefow.pl.

 

W ostatnim numerze redakcja pisma Józefów nad Świdrem opublikowała pierwsze nominacje do tytułu „Superprzemiany” wskazane przez mieszkańców w sondzie ulicznej:

 

Agnieszka i Daniel Sierpińscy z ul. Polnej

Do tytułu „Superprzemiany” nominujemy kompleks szkolno-sportowy położony między ulicami Długą i Leśną.

Józefów łączy użyteczność dużego miasta ze spokojem, klimatem i „aromatem wsi”. Są małe sklepiki, ale też wielkopowierzchniowe. Ruch uliczny w niektórych miejscach jest spory, ale nie ma wielkomiejskiego hałasu. Mamy spokój wsi, ale użyteczność wielkiego miasta. Świetnie sprawdzają się ronda poprawiające bezpieczeństwo. Dzieci mają w okolicy trzy szkoły podstawowe, nie brakuje placów zabaw, siłowni pod chmurką. Świetną sprawą jest miasteczko ruchu drogowego i skate park. Sieć ścieżek rowerowych oplatających miasto pozwala na szybsze przemieszczanie się w różnych kierunkach. Gdy byliśmy dziećmi, to w miejscu osiedla przy ul. Górnej była polana z górką do zjeżdżania zimą i drzewa, po których się wspinaliśmy. Nie mieliśmy takich atrakcji, jakie obecnie mają nasze pociechy. Huśtawka była rarytasem i to zrobiona na podwórku przez rodziców. Wszyscy nam zazdrościli, że już w 1997 roku na ulicy Polnej mieliśmy podłączoną sieć wodno-kanalizacyjną. Jak sięgamy pamięcią, to wyasfaltowane były tylko ul. Wyszyńskiego, częściowo Polna i Brzozowa.

 

Joanna Jaworska z ul. Świderskiej

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję Skwer im. Jana Pawła II.

Mieszkamy w Józefowie od  kilku lat – bardzo nam się tu podoba. Cenimy tutejszy spokój i sosnowy klimat. W pobliżu mamy przedszkole, można przebierać w placach zabaw. Infrastruktura drogowa bardzo się rozwinęła. Korzystamy ze ścieżek rowerowych wyprawiając się na rodzinne wycieczki. Nieocenioną formą relaksu jest też kompleks sportowy przy ul. Długiej. W przeszłości często korzystaliśmy z basenu, czego teraz nam brakuje.

 

Katarzyna Wierzbicka z ul. 3 Maja

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję Przedszkole „Jakubówka’’.

Z czego jestem najbardziej zadowolona w Józefowie – przede wszystkim ze ścieżek rowerowych. Szkoda tylko, że przy wjeździe do Warszawy się kończą. Patrząc ponadto pod kątem macierzyństwa - z placów zabaw i miasteczka ruchu drogowego. Gdy zamieszkałam w Józefowie, to wszystkie dobrodziejstwa jak woda, kanalizacja, oświetlenie, chodniki i asfaltowe drogi – już były. Przyzwyczailiśmy się do komfortu – dawniej tak nie było. Cieszę się, że w mieście są miejsca, w których można czerpać wodę głębinową. Poza tym mamy piękne i dobrze wyposażone przedszkola, do których dostanie się nie jest już dramatem oraz basen, w którym dzieci mogą rozwijać się ruchowo.

 

Malina Tokarczuk z ul. Kard. Wyszyńskiego

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję Miejski Ośrodek Kultury, który łączy mieszkańców od malucha po seniora.

Ponad 20 lat temu ulica Polna wybrukowana była „kocimi łbami”, a obecna Wyszyńskiego – dawniej Waryńskiego – była szeroką, piaszczystą drogą. Głównymi punktami na mapie były „Lody Babci Heli”, apteka na rogu Polnej, a potem sklep meblowy. Po wyodrębnieniu administracyjnym Józefowa jako miasta zmian zazdrościła nam cała okolica. Mamy gaz, wodę, kanalizację, rozbudowaną infrastrukturę drogową, oświetlenie i tak bardzo potrzebne ścieżki rowerowe. Józefów jako jedna z pierwszych gmin w okolicy otworzył basen. Wizytówką miasta jest teren wokół urzędu. Jestem zadowolona z aktywności mieszkańców i ich chęci do wspólnych działań – również w formie rozrywkowej. Jako emerytce marzy mi się jeszcze więcej ławek na ulicach oraz Dzienny Dom Seniora, w którym można byłoby poczytać i porozmawiać z drugą osobą.

 

Marek Kubak z ul. Łabędziej

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, który służy ludziom i ich łączy.

Wielkim sukcesem samorządu jest stworzenie całej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, gazyfikacyjnej – z energią elektryczną, dojazdami, asfaltem, chodnikami, pięknym oświetleniem. Bardzo dobrze zorganizowany jest wywóz śmieci. To uporządkowanie jest ważne dla mieszkańców. Na naszej ulicy asfalt był już 25 lat temu, gdyż jako pierwsi składkowo wykonaliśmy drogę dojazdową. Obecnie cała okolica wypiękniała, przekształcając się w osiedle-park – świetne do życia z takimi przyjemnościami jak Wisła i Świder. Kiedyś w Józefowie mieliśmy same nieużytki – humus na dwa centymetry w postaci pyłu cementowego, gdzie nic nie rosło. Cała okolica porośnięta była zbożami, których więcej sadzono niż zbierano – rolnictwo na tych terenach było nieproduktywne. Jeszcze ponad pół wieku temu jeździłem przez laski i zagajniki rowerem nad Wisłę, a pod kołami piach i bieda.

 

Kuba Nojek z ul. Bema

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję kompleks szkolno-sportowy przy ulicy Długiej.

Józefów jest miastem bardzo rozwiniętym infrastrukturalnie – są asfaltowe drogi, chodniki, sieć ścieżek rowerowych, z których często korzystam. Do tego dochodzą siłownie pod chmurką i mnóstwo zieleni. Pomysłowym rozwiązaniem są napisy przed pasami – „Odłóż smartfon i żyj”. Gdy jadę rowerem i nieco się zapędzę, od razu naciskam hamulec. Bardzo lubimy spotykać się z kolegami na Skwerze im. Jana Pawła II oraz na tzw. zwałce za cmentarzem – fajnie, że jest w naszym mieście takie miejsce. Jako nastolatek korzystam także z infrastruktury sportowej, a więc boisk, hali sportowych oraz basenu.

 

Daniela Czernianin z ul. Złotej Jesieni

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Gdy wprowadziliśmy się do Józefowa, trzeba było wykopać szambo, gdyż takich udogodnień jak kanalizacja czy bieżąca woda jeszcze nie było. Co tu dużo mówić – władze samorządowe przez ostatnie trzydzieści lat bardzo dużo dla nas zrobiły. Przygotowały nowoczesną infrastrukturę drogową, mamy odprowadzane ścieki do własnej oczyszczalni. Choć inwestycja spotkała się z dużym oporem, to teraz płacimy dużo mniej niż ościenne gminy i Warszawa. Nie zapominajmy o wielkich inwestycjach w oświatę – nowoczesne wyposażenie, boiska, sale gimnastyczne oraz w place zabaw z wydzieloną przestrzenią gimnastyczną dla starszych mieszkańców. Ewenementem jest fakt, że w szkołach są gabinety stomatologiczne, czego nigdzie nie ma. Prężnie działają Miejski Ośrodek Kultury oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którego działalności jestem bardzo zadowolona. Wspaniałym pomysłem było uroczyste wkopanie kapsuły miejsca i czasu. Jako seniorzy czujemy się docenieni, gdyż  miasto wykupuje dla nas dodatkowe programy zdrowotne.

 

Lidia Koprowska z ul. Piotra Skargi

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję obiekt Szkoły Podstawowej nr 3 – widząc makietę wiele lat temu nie wierzyłam, że w Józefowie uda się zrealizować tak wielką inwestycję.

Samorząd w naszym sosnowym mieście pełnym zieleni i z dobrym klimatem pełni ważną rolę. Dzięki niemu mamy wiele wygodnych rozwiązań, które ułatwiają życie powodując, że jesteśmy z niego dumni. Dla dzieci są to place zabaw, budynki oświatowe. Dla innych dopłaty do biletu metropolitalnego, dla seniorów zaś organizacje pozarządowe, m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wszyscy korzystamy z infrastruktury niezbędnej do życia, opieki medycznej, bibliotek czy też ścieżek rowerowych. Brawa należą się również za oczyszczanie lasów i zagospodarowanie śmietniska za cmentarzem na przyjemny, zielony skwerek.

 

Gabriela Peszkowska z ul .Szkolnej

Do tytułu „Superprzemiany” nominuję miasteczko ruchu drogowego.

Józefów charakteryzuje piękna przyroda – bliskość sosnowych lasów i Świdra. Z pewnością dbałość o chodniki czy też sieć ścieżek rowerowych znacznie ułatwiły bezpieczne podróżowanie np. z dziećmi. Cieszy fakt omijania i zwężania dróg, aby uniknąć ścinania drzew. Różnorodność sprzętu dla dzieci na placach zabaw sprzyja integracji całych rodzin. Dobrym pomysłem jest monitoring tychże miejsc. Jako nauczyciel chwalę zakończenie prac związanych z termomodernizacją i rozbudową budynków przy Szkole Podstawowej nr 2.

 

(JnŚ/ Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij