Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Kopciuchy? W Józefowie coraz lepiej.

21 lutego 2024

Polski Alarm Smogowy opublikował zestawienie kotłów dymiących w "obwarzanku warszawskim". Tym razem daleka pozycja w rankingu to pozytywna informacja. Wśród 39 przebadanych gmin Józefów znalazł się na 31. miejscu pod względem liczby istniejących w mieście kopciuchów i na 14. jeśli chodzi o tempo ich wymiany.

 

Polski Alarm Smogowy (PAS) zapytał podwarszawskie gminy o liczbę funkcjonujących w domach „kopciuchów” i tempo ich wymiany. Okazuje się, że w “warszawskim obwarzanku” dymi wciąż aż 41 518 nielegalnych, pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, które stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Wg zestawienia PAS, w Józefowie jest ich 455, co stawia nasze miasto w pierwszej 10 najmniej "zakopciuchowanych" gmin w Warszawie i okolicach.

 

Mapa Warszawy i okolicznych miejscowości z zaznaczoną liczbą nielegalnych kotłów.

 

Prezentowana liczba kotłów dotyczy tylko urządzeń pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”, których użytkowanie w świetle uchwały antysmogowej jest nielegalne przeszło od roku (od 1 stycznia 2023 r.). Kotły 3 i 4 klasy, które powinny zostać zlikwidowane w ciągu najbliższych 4 lat to dodatkowe 6 tysięcy urządzeń. W liczbie kotłów nie ujęto pieców, kominków oraz innych miejscowych ogrzewaczy powietrza (ok. 5,5 tysiąca). Od 2028 roku spalanie węgla w większości z nich będzie zabronione.

PAS sprawdził ile kotłów rocznie wymienianych jest w gminach aglomeracji, by przekonać się jak długo trwać będzie ich likwidacja. W zeszłym roku w gminnych programach dotacyjnych i programie Czyste Powietrze wymieniono 2636 sztuk, w tym 56 w Józefowie co stawia nasze miasto na 14. miejscu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że jesteśmy jedną z najmniejszych gmin w zestawieniu.

 Mapa Warszawy i okolicznych miejscowości z zaznaczoną liczbą wymienionych kotłów.

Ciekawie przedstawia się prognoza, jak wiele lat, biorąc pod uwagę aktualne tempo wymian, zajęłoby gminom dojście do zakończenia wymiany kotłów. Rekordowa gmina, Lesznowola poradziłaby sobie z problemem za 57 lat, a najszybciej kotły wymieniają mieszkańcy Pruszkowa, gdzie – jeśli tempo wymiany zostanie utrzymane – ostatni „kopciuch” zniknie za półtora roku. Według szacunków PAS w Józefowie ostatni kocioł zniknie za 8 lat, co stawia nas na 9 miejscu wśród gmin, które poradzą sobie najszybciej z tym problemem. - Uważam, że nastąpi to dużo szybciej - mówi burmistrz Marek Banaszek. - Przypominam, że miasto oferuje dopłaty do wymiany kopciuchów sięgające nawet 6 tys. zł. To dofinansowanie można połączyć z programem rządowym "Czyste powietrze" i ulgą termomodernizacyjną. W niektórych przypadkach pozwala to na całkowite sfinansowanie całego przedsięwzięcia - podkreśla burmistrz. 

 

Mapa Warszawy i okolicznych miejscowości z prognozowaną liczbą lat do końca wymiany kopciuchów.

 

Jeśli chcesz skorzystać z dopłaty z budżetu miasta do wymiany kopciucha lub doradztwa w zakresie programów rządowych skontaktuj się z Referatem Ochrony Środowiska: Maciej Bogusz, tel. 789 036 769, mail: m.bogusz@jozefow.pl

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij