Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Kolejna wygrana w sądzie! 14,5 mln zł dla Józefowa!

28 lutego 2024

Wczoraj (27 lutego) zakończyła się trwająca 8 lat batalia z OPWiK w sprawie zawyżania, w latach 2011-2018, stawek za oczyszczanie ścieków. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok, na podstawie którego Józefów otrzyma od otwockiego przedsiębiorstwa 14 444 377 zł. Wyrok jest prawomocny.

W 2016 r. Hydrosfera Józefów sp. z o. o. złożyła pozew przeciwko Otwockiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK). Powodem było zawyżanie przez spółkę z Otwocka stawek za oczyszczanie ścieków w latach 2011-  2018. Zanim Miasto przeszło na drogę sądową sprawę próbowano rozwiązać polubownie. Przez wiele lat Józefów prowadził z ówczesnymi władzami otwockiego przedsiębiorstwa rozmowy i negocjacje. Niestety okazały się one nieskuteczne.

Wysokie koszty oczyszczania, brak porozumienia z OPWiK a także brak wpływu na jakość ścieków oczyszczonych były głównymi powodami budowy przez Józefów własnej oczyszczalni, bo pozwalało to na uniezależnienie się od otwockiej spółki. Decyzja okazała się słuszna, bo od momentu uruchomienia w 2019 r. obiektu w Józefowie, opłaty za kanalizację istotnie zmalały, a jakość oczyszczonych ścieków znacznie się poprawiła.

Ostatecznie w 2016 r. Hydrosfera Józefów, przy merytorycznym wsparciu Burmistrza, złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko OPWiK. Trwający ponad 6 lat proces zakończył się wydanym 22 listopada 2022 r. wyrokiem zasądzającym na rzecz Hydrosfery kwotę ponad 9 mln zł z odsetkami.

Otwocka spółka odwołała się do Sądu Apelacyjnego, który ostatecznie, 27 lutego br.  podtrzymał decyzję sądu niższej instancji oddalając jednocześnie argumentację OPWiK, jakoby Hydrosfera nie została bezpośrednio poszkodowana. Z tytułu odszkodowania do Józefowa trafi 9 283 104 zł, co razem z odsetkami (na dzień 27.02.2024) w wysokości 5 161 273 zł daje kwotę 14 444 377 zł. 

To kolejna wygrana dla naszego Miasta sprawa sądowa. W listopadzie, po kilku latach sporów z  Samorządem Województwa Mazowieckiego, Sąd Apelacyjny ostatecznie rozstrzygnął  na korzyść Józefowa odszkodowanie za nieprzyznaną dotację na przebudowę ul. Wawerskiej. Decyzją sądu Samorząd ma zapłacić Miastu ponad 7 mln zł wraz z odsetkami, co daje łącznie ok. 10 mln zł . Kwota ta w grudniu 2023 wpłynęła na konto Miasta Józefów.

- Wygrana Józefowa nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania naszych pracowników– podkreśla burmistrz Marek Banaszek. – To są eksperci związani od wielu lat z Urzędem Miasta i Hydrosferą, nie tylko pracą ale i sercem. Byli wraz ze mną świadkami na rozprawach sądowych w obu sprawach, angażowali się w nie z pełnym oddaniem i wiem, jak dużo stresu ich to kosztowało. Sprawy trwały wiele lat i wystarczyłby mały czynnik - chociażby zmiana wyznaczonego kierunku i polityki zarządzania miastem, czy odejście z pracy któregoś z pracujących nad nią urzędników, żeby cała walka o odszkodowania stanęła pod znakiem zapytania. Ta ciągłość w zarządzaniu Miastem pozwala nam na upór w załatwianiu spraw do końca – tłumaczy burmistrz. - Mamy świetny zespół, dobrany jeszcze przez śp. Burmistrza Kruszewskiego, z którego kompetencji Józefów wciąż korzysta. Chciałem przy tej okazji serdecznie podziękować moim koleżankom i kolegom pracującym na rzecz Miasta – mówi burmistrz Banaszek.

Zasądzona kwota trafi do Hydrosfery. Część przeznaczona zostanie  na pokrycie strat, które spółka odnotowała m.in. przez działania OPWiK, a pozostała część zostanie przeznaczona na budowę nowych odcinków sieci wod-kan w Józefowie i przebudowę wysłużonej przepompowni u zbiegu ulic Świderskiej i Polnej. Obiekt ma już kilkadziesiąt lat i wymaga pilnej modernizacji i unowocześnienia.

(Miasto Józefów)

 

Miasto Józefów i Hydrosferę Józefów sp. z o.o. reprezentowała Kancelaria Barylski Brzozowski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Spółka Komandytowa.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij