Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Józefów w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym

24 lutego 2014

24 lutego w Arkadach Kubickiego odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wśród 37 przedstawicieli samorządów był wiceburmistrz Marek Banaszek.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument finansowania oparty na ścisłej współpracy samorządów powiązanych w miejskie obszary funkcjonalne. Propozycję jego wdrożenia w Polsce złożyła Komisja Europejska. Dzięki temu Warszawa i okoliczne gminy będą mogły realizować wspólne przedsięwzięcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Do pozyskania w latach 2014-2020 jest 160 mln euro.

Współpraca samorządów ma na celu maksymalne wykorzystanie wspólnych atutów, wspólne rozwiązywanie problemów i integrację gmin leżących na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jednak dofinansowane projekty nie będą mogły być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami. Jednym z omawianych przez nas projektów jest np. budowa sieci ścieżek rowerowych łączących Warszawę z Józefowem, Otwockiem i Wiązowną – mówi Marek Banaszek, wiceburmistrz Józefowa.

Prace nad strategię i przygotowaniem pakietu inwestycji rozpoczęły się w lipcu 2013 roku.  

Fundusze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mogą zostać przeznaczone w Józefowie m. in. na:

  • budowę ścieżek rowerowych;
  • doposażenie szkół w tablice multimedialne, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne.

Zgłoszone przez Józefów projekty cząstkowe zostaną włączone do projektów głównych, które będą zawierać w sobie szereg inicjatyw gmin należących do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zdjęcia: R. Motyl / UM Warszawa


Tagi:

ZIT
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij