Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Ile Józefów wydaje na komunikację zbiorową?

20 stycznia 2023

W 2022 r. było to blisko 3,6 mln zł, a w tym miasto czekają kolejne podwyżki. Józefów nie porzuca jednak rozmów z ZTM nt. rozwoju komunikacji autobusowej. Są pierwsze efekty - kilka kursów L50 w godzinach szczytu pojedzie do Falenicy! Prezentujemy budżet i organizację komunikacji zbiorowej w naszym mieście.
 
 
 
 
 

Ile Józefów wydaje rocznie na komunikację zbiorową?

 

2022 rok: Łącznie: 3.562.734,67 zł.

w tym: 

 • 702 i N72 – 351 894,00 zł. (w ciągu roku nastąpił wzrost stawki za wozokilometr o 13%).
 • SKM/KM – 2 165.000,zł (w ciągu roku nastąpił wzrost stawki za pociągokilometr SKM o 14% - w związku z wprowadzeniem nowoczesnego taboru).

Józefów płaci ponad 30% całej kwoty jaką za kursowanie SKM i KM ponoszą wszystkie gminy powiatu otwockiego.

 • L50 – 444 086,39 zł  (autobus kursuje od maja ’22. W lipcu nastąpiła podwyżka stawki za wozokilometr o 19%).
 • Karta „Bilet Metropolitalny” - 577 295,00 zł
 • konserwacja infrastruktury przystankowej - 24 459,28 zł

 

Według prognoz w 2023 roku nastąpi kolejny wzrost stawki za wozokilometry i pociągokilometr:

 • 702 i N72 o 17%
 • SKM: o 6%
 • KM: o 10%
 • L50: o 6%

                              

 • Józefów płaci za każdy przejechany wozokilometr przez autobus oraz każdy przejechany pociągokilometr przez SKM /KM. Czyli: jeśli pociąg jedzie 2 składami to stawka jest mnożona x 2.
 • Płatność za SKM i KM następuje ryczałtem i pod koniec roku jest rozliczana zgodnie z faktyczną liczbą pociagokilometrów. Koszty funkcjonowania autobusów są rozliczane pod koniec miesiąca zgodnie z faktyczna liczba kursów.

 

Józefów w porozumieniu z Wiązowną i ZTM planuje wydłużyć kilka kursów (3 w szczycie porannym i 2 w szczycie popłudniowym) autobusu L 50 do Falenicy! Trasa przejazdu byłaby wówczas następująca: KĄCK – (...) - Józefów: Piłsudskiego - Warszawa: Patriotów - Młoda - Derkaczy - Bysławska - PKP Falenica - Patriotów - Józefów: Piłsudskiego - Wyszyńskiego - PKP JÓZEFÓW.

Być może nastąpi to już od lutego 2023 roku!

 

 

Miasto przekazuje wszystkie uwagi mieszkańców nt. komunikacji ich organizatorom: ZTM i KM. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

Miasto Józefów: prosimy o rozważenie możliwości przedłużenia linii 521 do powiatu otwockiego.

ZTM: Należy unikać dublowania trakcji szynowych liniami autobusowymi ze względu na wysokie koszty takiego rozwiązania. W związku z tym propozycja wydłużenia trasy linii 521 do Józefowa nie znajduje uzasadnienia. Komunikacja kolejowa stanowi podstawę obsługi komunikacyjnej miejscowości leżących na trasie linii kolejowej nr 7. Linia 521 jest linią miejską której zadaniem jest obsługa przystanków na terenie Warszawy wzdłuż ulicy Patriotów.

 

Miasto Józefów: Prosimy o rozważenie możliwości uruchomienia nowej linii autobusowej z Józefowa do Ursynowa/ Wilanowa mostem południowym do najbliższej stacji metra.

ZTM: Podróż z Józefowa do południowych dzielnic Warszawy po lewej stronie Wisły zapewnia przejazd pociągiem do przystanku kolejowego Miedzeszyn lub linią 702 do przystanku Przewodowa i przesiadka do linii 319 która obecnie ma znaczne rezerwy podaży miejsc. Biorąc to pod uwagę oraz występujące problemy kadrowe u operatorów w grupie kierowców a także ograniczenia finansowe nie znajdujemy uzasadnienie dla tworzenia nowej bezpośredniej linii autobusowej w tej relacji.

 

Infografika zawierająca dane nt. komunikacji zbiorowej w Józefowie.

 

 

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij