Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Hulaj, nie rzucaj

27 października 2022

Od pewnego czasu w przestrzeni Józefowa widać elektryczne hulajnogi miejskie. To bardzo fajny środek transportu pod warunkiem, że jest używany rozsądnie. Niestety zdarza się, że porzucony sprzęt i szybko jeżdżący kierowcy stanowią zagrożenie dla pieszych. 

 

Miejskie hulajnogi elektryczne mają swoich zwolenników i przeciwników. Tych drugich z pewnością byłoby mniej, gdyby wszyscy użytkownicy wzięli sobie do serca obowiązujące przepisy. Zatem przypominamy i prosimy - jedź powoli, parkuj z głową.

 

 

 

Gdzie można jeździć?

 • Co do zasady, hulajnogą elektryczną poruszamy się po ścieżce rowerowej.
 • Po ulicy można jechać jeśli nie ma przy niej ścieżki rowerowej, a ograniczenie prędkości na ulicy NIE jest wyższe niż 30 kilometrów na godzinę
 • Po chodniku można jechać jeśli nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h.
 • Hulajnóg elektrycznych nie można używać na skwerze przed MOK.

 

Jak szybko?

 • Używając hulajnogi elektrycznej na chodniku można się poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h.
 • Jednak, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, kierujący hulajnogą jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (określa się ja na 5-6 km/h), zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu

 

Kto może kierować e-hulajnogą?

Hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia. Młodsze muszą mieć specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM lub karty rowerowej. Minimalny wiek osoby kierującej takim pojazdem niezależnie od uprawnień wynosi 10 lat. 

 

Czego nie można?

 • Zabronione jest poruszanie się hulajnogą pod wpływem alkoholu.
 • Hulajnogą nie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów, ani holować innych pojazdów.

 

Gdzie parkować?

 • W miejscu do tego przeznaczonym (np. stojak na rowery),
 • w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
 • Należy też pamiętać, że znaki B-35 (zakaz postoju) i B-36 (zakaz zatrzymywania się) formalnie dotyczą również elektrycznych hulajnóg i rowerów.
 • Nie wolno też zostawiać hulajnóg na drogach rowerowych lub tuż przy nich.
 • Mandat za nieprawidłowe pozostawienie jej na chodniku, to 100 zł.
 • Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – 100-300 zł;

 

W trosce o bezpieczeństwo własne i pieszych bardzo proszę użytkowników hulajnóg elektrycznych stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i zachowanie ostrożności. Kierowców samochodów uczulam – tak, jak uważacie na rowerzystów zwracajcie proszę uwagę na osoby korzystające z hulajnóg. Przy zachowaniu rozwagi każdy z nas będzie mógł swobodnie i bezpiecznie korzystać z jezdni, ścieżki rowerowej i chodnika – podkreśla burmistrz Marek Banaszek

 

Przepisy regulujące zasady ruchu hulajnóg elektrycznych reguluje USTAWA z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

 

Hulajnogi elektryczne w Józefowie są inicjatywą zewnętrznej firmy. O szczegóły dotyczące ich funkcjonowania i wypożyczania należy zwracać się bezpośrednio do operatora.

 

(Miasto Józefów)

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij