Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Zobacz odpowiedziIlość: 2678

Lp. Data Pytanie / Odpowiedź
1. 2023-05-11
Panie Burmistrzu, obserwując inwestycje developerów zauważałam znaczne zwiększenie gęstości zabudowy. Dawne limity wielkości działek, wymaganego % powierzchni biologicznie czynnej wydają się nie być przestrzegane. Czy miasto zamierza w jakikolwiek sposób przeciwdziałać wycince drzew i utracie terenów zielonych? Przy tak drapieżnej urbanizacji trudno jest zrozumieć walkę miasta o ochronę środowiska .Chodzi mi o zabudowę działki przy ulicy 3Maja róg Powstańców Warszawy .Większość drzew na tej działce została już wycięta a tych kilka ,które zostały czeka wkrótce wycięcie bo poprostu uschną .Koparki je skutecznie uszkodzą .Może Pan jako inżynier budownictwa przyjrzy się tej budowie i pomoże zwykłemu człowiekowi który mieszka tu od lat?
-- Stefania
Odpowiedź:

Dzień dobry. Wspomniana działka znajduje się na terenie, gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przeznacza działkę pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem zabudowy wielorodzinnej małogabarytowej.

Realizowany budynek wielorodzinny uzyskał stosowne pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Otwocku i budowany jest w miejscu, gdzie przed laty funkcjonował budynek usługowy o dość dużej uciążliwości. W dużej części działka ta nie była zadrzewiona.

Uchwalane plany miejscowe oraz wydawane decyzje o warunkach zabudowy prawidłowo opisują wartości minimalnych powierzchni biologicznie czynnej czy inne parametry zabudowy. W dużej mierze do nadmiarowego niszczenia zieleni przyczynia się sam proces budowlany realizowany przez Inwestorów i wykonawców, którzy mimo ograniczeń nie dbają o pozostawioną zieleń przez co dochodzi do nadużyć na tym polu.

Ja również z niepokojem obserwuję zjawisko suburbanizacji. Z jednej strony rozumiem, że jest to naturalny bieg rzeczy w miejscowościach sąsiadujących z dużymi miastami. Z drugiej – niektóre działania deweloperów, nawet jeśli są zgodne z prawem, bardzo niekorzystnie wpływają na nasz krajobraz.  Niestety, we wszystkich miejscowościach Metropolii Warszawskiej  to zjawisko się nasila. Rozmawialiśmy ostatnio na ten temat w gronie włodarzy podwarszawskich gmin – i wszyscy zauważają ten negatywny trend. Z wielką nadzieją czekamy na uchwalenie nowych przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego, które mają zawierać znaczące ułatwienia w korygowaniu istniejących planów zagospodarowania przestrzennego. Samorządy dostaną wtedy prawną możliwość zapanowania nad zbyt swobodną interpretacją przepisów przez deweloperów.

2. 2023-05-10
Dzień dobry.
Panie Burmistrzu dlaczego kamera zamocowana na słupie przed rondem w Józefowie
jadąc od Otwocka jest skierowana na KFSI a nie na rondo co nie przysparza to bezpieczeństwu kierowcom nie w nie przestrzeganiu przepisów jazdy szybkiej i kręceniu tak zwanych bączków stwarzając przy tym zagrożenie w ruch drogowym kamera jest skierowana na KFSI przecież to my jako społeczeństwo płacimy podatki KFSI jak chce mieć podgląd to niech sobie zafunduje kamerę a nie z podatków MIASTA Usytułowanie obecne nie ma zastosowania co do bezpieczeństwa na rondzie. Proszę o podjęcie interwencji w tej kwestii
-- Andrzej
Odpowiedź:

Dzień dobry. Kamera skierowana jest w kierunku Otwocka, na jezdnię ul. Piłsudskiego. Jest to kamera typu bullet z przeznaczeniem do identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów na dwóch pasach ruchu (z dwóch kierunków jazdy). Dzięki takiemu zamontowaniu kamera prawidłowo spełnia swoje zadanie.

3. 2023-05-10
Dzień Dobry Panie Burmistrzu
Właśnie przeczytałem, że nasze miasto przystąpiło do sprzedaży węgla w ramach programu rządowego. Jako płatnik podatku od nieruchomości chciałbym zwrócić Pana uwagę, na to, że nie jest dobrze, jeśli miasto konkuruje gospodarczo z podmiotami, które płacą w nim podatki. Jeżeli ktoś prowadzi sprzedaż np. węgla, ale też drewna opałowego w Józefowie, to musi utrzymywać miasto Józefów zajmujące się sprzedażą węgla. Bardzo proszę o branie pod uwagę tego sposobu myślenia przy podejmowaniu podobnych działań.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
-- Tomasz
Odpowiedź:

Dzień dobry. Podzielam Pana opinię. Niemniej trzeba przyjąć, że sytuacja była nadzwyczajna i wymagała niecodziennych rozwiązań.

Miasto przystąpiło do sprzedaży preferencyjnej paliwa stałego w listopadzie ubiegłego roku, gdy ceny węgla na składach szybowały powyżej 3000 zł za tonę. Dzięki tej sprzedaży mieszkańcy mogli się zaopatrzyć w węgiel w cenie 2000 zł. W okresie od grudnia do chwili obecnej cena węgla na składach spadła. Miasto dysponuje jeszcze węglem zakupionym na początku roku, gdy zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. Sprzedaż będzie prowadzona do wyczerpania zapasów. Węgiel został zakupiony od przydzielonej miastu państwowej spółki (Węglokoks SA).

Mam nadzieję, że w przyszłości samorządy nie będą zmuszone do podejmowania podobnych działań.

Pozdrawiam i również życzę powodzenia.

4. 2023-05-08
Szanowny Panie Burmistrzu,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań dotyczących naprawy nawierzchni na parkingu przy stacji PKP Michalin. Dziury są ogromne, w niektórych miejscach ledwo da się przejechać. Będę wdzięczna za interwencję w tej sprawie.
-- KT
Odpowiedź:

Szanowna Pani, Naprawa nawierzchni na parkingach przy stacjach PKP została zlecona pracownikom Zakładu Obsługi Piękne Miasto.  Pozdrawiam.

5. 2023-05-08
Szanowny Panie Burmistrzu,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań dotyczących naprawy nawierzchni na parkingu przy stacji PKP Michalin. Dziury są ogromne, w niektórych miejscach ledwo da się przejechać. Będę wdzięczna za interwencję w tej sprawie.
-- KTrze
Odpowiedź:

Szanowna Pani, naprawa nawierzchni na parkingach przy stacjach PKP została zlecona pracownikom Zakładu Obsługi Piękne Miasto. Pozdrawiam.

6. 2023-04-24
Szanowny Panie Burmistrzu:

Chciałem zwrócić uwagę na bardzo zły stan nawierzchni (duża ilość dziur) parkingu przy stacji kolejowej Michalin od strony ulicy Piłsudskiego.
Zdaję sobie sprawę, że kosztowniejsze inwestycje w tym miejscu, w kontekście planowanej rozbudowy trasy kolejowej, mogą nie mieć wystarczającego uzasadnienia. Niemniej, nawet proste prace (może np. załatanie asfaltem na zimno) znacząco poprawiłyby komfort użytkowania parkingu.

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Szanowny Panie, naprawa nawierzchni na parkingach przy stacjach PKP została zlecona pracownikom Zakładu Obsługi Piękne Miasto. Pozdrawiam.

7. 2023-04-23
Panie Burmistrzu, dlaczego tak zaniedbane jest historyczne dla Józefowa i Warszawy miejsce zwane Górą Lotników? 14-go bm byłam tam z synem i 21-letnią Ukrainką. Kontekst pomocy Powstaniu Warszawskiemu przez Aliantów i obecnej wojny w Ukrainie jest oczywisty. Niestety, musieliśmy się z synem b. wstydzić. Brak tabliczek z opisem zdarzenia w języku polskim i angielskim, które kiedyś tam były i które są standardem w obecnym świecie - to dalece nie wszystko. Wygląda na to, że dawno tam nie było jakichkolwiek prac konserwatorskich czy porządkowych. W przyszłym roku będzie 80-lecie Powstania Warszawskiego. Czy tak ma to wtedy wyglądać? Świadkowie tamtych wydarzeń kiedyś dbali o to miejsce, teraz ktoś inny powinien przejąć pałeczkę - na pewno Miasto i może też harcerze?
-- Bożena
Odpowiedź:

Dzień dobry. „Góra Lotników”, a nawet leżący w jej rejonie Pomnik nie znajdują się na terenie Józefowa lecz Warszawy. Nasze miasto przez lata opiekowało się pomnikiem – wynikało to z naszej tradycji i pielęgnowania pamięci, ale tak naprawdę nie mamy do tego formalnych narzędzi.

Niedawno oddolna grupa powołała komitet, który za cel stawiał sobie m.in. dbałość o to miejsce pamięci. Sprawą zainteresowała się również – zgodnie z kompetencjami – Dzielnica Wawer i to ona jest odpowiednim adresatem Pani pisma. Przekażę burmistrzowi dzielnicy Wawer prośbę o zamontowanie odpowiednich tabliczek.

Niedawno miałem zresztą okazję spotkać się z burmistrzem Wawra, wójtem sąsiadującej z pomnikiem Wiązowny oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Celestynów, które zarządza tamtejszymi lasami i rozmawialiśmy o pomysłach zagospodarowania tego miejsca.

Pewną przeszkodą jest własność terenów wokół pomnika – niektóre należą do osób prywatnych, niektóre są nieuregulowane. Obecnie Warszawa prowadzi postępowania regulacyjne gruntów.

8. 2023-04-19
Szanowny Panie Burmistrzu,

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność lokalnych (miejskich) programów wsparcia dla instalacji proekologicznych (np. instalacja pompy ciepła), realizowanych w miastach o dużo niższych wpływach podatkowych/mieszkańca (!), których wysokość dofinansowania sięga nawet 85% kosztów kwalifikowanych, zwracam się z pytaniem dlaczego tego typu program nie funkcjonuje w naszym mieście i kiedy możemy się go spodziewać? P.S. Jak wiemy, "centralny" program "czyste powietrze" skierowany jest jedynie do osób o niższych dochodach z najwyższymi korzyściami w przypadku ich braku. Liczymy na Pana inicjatywę w tej sprawie, bo utrata dochodów lub separacja z niepracującym współmałżonkiem dla wypełnienia kryteriów programu "czyste powietrze" jest żenującym rozwiązaniem... Pozdr.
-- Marek
Odpowiedź:

Szanowny Panie. W Józefowie od kilku lat istnieje gminny program dofinansowania do wymiany „kopciuchów”. Szczegóły: https://www.jozefow.pl/ruszyl-vi-nabor-wnioskow-o-dotacje-do-wymiany-kopciuchow-5255  . Program pozwala na uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu jako źródła ogrzewania mniej emisyjnych urządzeń typu: pompy ciepła, kotły gazowe lub olejowe,  kotły elektryczne, kotły opalane biomasą zgodne z obecnie wymaganymi standardami. Kwota dotacji uzależniona jest od rodzaju planowanego do zamontowania źródła ciepła oraz rodzaju budynku w jakim ta inwestycja jest planowana. Szczegóły uzyska Pan pod mailem i telefonem: m.bogusz@jozefow.pl , tel. 22 778 11 82 lub 789 036 769. Pozdrawiam.

9. 2023-04-13
Szanowny Panie Burmistrzu,
Na zadrzewionej działce zlokalizowanej między ulicą Leśną a Długą pojawiły się dziki, stanowiąc realne zagrożenie dla mieszkańców posesji przy ulicy Leśnej 13. Prosimy o pilną interwencję, dotyczącą naprawy i zabezpiecznia uszkodzonego ogrodzenia działki od strony ulicy Długiej . Prosimy o skuteczną Państwa interwencję, ponieważ dziki z dnia na dzień stają się coraz bardziej agresywne. dla otoczenia.
Z wyrazami szacunku,
Piotr
-- Piotr
Odpowiedź:

Szanowny Panie. Działka stanowi własność prywatną. Miasto nie może ingerować w prywatne ogrodzenie, a właściciel nie ma obowiązku jej grodzić. Wokół takich działek miasto wiesza tabliczki z informacją „uwaga, dziki”.

Zdajemy sobie sprawę, że dzik jest zwierzęciem dużym i wzbudza niepokój wśród mieszkańców, ale również trzeba wziąć pod uwagę, że ataki  tych zwierząt na ludzi są niezwykle rzadkie (dużo rzadsze niż ataki zwierząt domowych) i mogą wystąpić jedynie w przypadku gdy zwierzę to będzie czuło się zagrożone. W tym roku również nie zanotowaliśmy przypadków agresji ze strony dzików. Jeśli jest Pan świadkiem takich zachowań proszę dzwonić od razu na policję lub Straż Miejską. 

Przy okazji odpowiedzi na Pani pytanie przypominam mieszkańcom jak należy zachować się w przypadku spotkania dzika: https://www.jozefow.pl/uwaga-dziki-5383.

Z wyrazami szacunku.

10. 2023-04-13
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
zwracam się z prośbą o interwencję w lasku przy ul. Nadwiślańskiej, Werbeny, Rakietowa.
Czy jest możliwość uprzątnięcia tego wysypiska jaki w nim panuje, szkło, plastik wylewa się praktycznie spod każdego krzaka, stwarza to niebezpieczeństwo dla spacerujących jak i sprzyja pożarom.
Jacek
-- Jacek
Odpowiedź:

Dzień dobry. Wspomniana działka to teren prywatny. Zwróciliśmy się do właściciela z poleceniem jej uprzątnięcia.

< 1 2 3 ... 268 >
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij