Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Dopłaty do instalacji retencyjnych

20 stycznia 2021

Miasto Józefów zaprasza do skorzystania z programu dotacji gminnych na inwestycje pozwalające na retencję wody. Nabór wniosków o dofinansowanie ruszył z początkiem stycznia i potrwa do 31 marca 2021 roku. Łącząc taką dopłatę z rządowym programem „Moja Woda” można zyskać nawet do 100 % dofinansowania na takie działania! 

 

 

Obecnie w coraz większym stopniu odczuwamy uciążliwe skutki zmian klimatu. Bezśnieżne zimy, fale upałów, przesuwanie pór roku oraz wszelkie inne ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz silniejsze. W coraz większym stopniu jesteśmy również narażeni na suszę.

 

W Józefowie największym zagrożeniem jest tzw. susza glebowa, czyli  deficyt wody, który może negatywnie wpływać na rozwój roślin. W mniejszym stopniu miasto jest zagrożone  wystąpieniem suszy hydrogeologicznej, czyli obniżeniu zwierciadła wód podziemnych, co prowadzi np. do wysychania studni. Wszystkie te zjawiska mają wiele negatywnych skutków - zarówno gospodarczych jak i społecznych czy ekologicznych.

 

Jednym ze sposobów na ograniczenie i zapobieganie skutkom suszy są inwestycje, które pozwalają na retencję wody na obszarach zurbanizowanych, czyli gromadzenie i wykorzystanie wód opadowych  w miejscu ich powstania.

 

To np. budowa oczka wodnego, instalacji rozsączającej, instalacji systemu odprowadzającego wody opadowe z rynien i jej gromadzenie w zbiornikach lub montaż specjalistycznego zbiornika retencyjnego.

 

Miasto Józefów zaprasza do skorzystania z programu dotacji gminnych na tego typu inwestycje. Nabór wniosków o dofinansowanie ruszył z początkiem stycznia i potrwa do 31 marca 2021 roku. Łącząc taką dopłatę z rządowym programem „Moja Woda” można zyskać nawet do 100 % dofinansowania na takie działania!

  

  • Z rządowego programu „Moja Woda” właściciele działek, na których znajdują się jednorodzinne domy mieszkalne mogą uzyskać do 80% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 5 tys. zł.
  • Z programu gminnego można uzyskać do 20% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 1,5 tys. zł

 

Dofinansowania z obu programów można łączyć!

 

 

Właściciele pozostałych typów nieruchomości (np. zabudowanych budynkami wielorodzinnymi bądź gospodarczymi) mogą skorzystać z programu gminnego (dofinansowania budżetu miasta) i liczyć na dotacje do 60 % poniesionych kosztów kwalifikowanych, nawet do 3000 zł.  

 

 

 

Więcej informacji:

 

PROGRAM GMINNY

Urząd Miasta Józefów

ul.. Kardynała Wyszyńskiego 1

Referat Zamówień Publicznych i Ochrony Środowiska

tel. (22) 779 00 39

 

Szczegóły:

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr 241/VIII/2020 Rady Miasta Józefowa z dnia 29 października 2020 roku

 

PROGRAM „MOJA WODA”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie:

  1. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa

tel. (22) 504 41 00

 

Szczegóły:

https://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/mojawoda/

 

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij