Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Dlaczego warto rozliczać swój PIT dla Józefowa

07 lutego 2019

Wywiad z burmistrzem Józefowa Markiem Banaszkiem na temat inwestycji planowanych w 2019 r.

 

JnS: Panie Burmistrzu, na pierwszym posiedzeniu w tym roku Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę budżetową. Jak wyglądają finanse miasta w 2019?

Marek Banaszek: Bardzo dobrze. Tegoroczny budżet nie będzie znacząco niższy od ubiegłorocznego, który był rekordowym w dotychczasowej historii Józefowa. W tym roku będziemy dysponowali kwotą ponad 157,5 mln zł.

JnS: Skąd się wzięły te środki?

MB: Ponad 1/3 dochodów pochodzi z podatku PIT mieszkańców. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkających w Józefowie do rozliczania się na rzecz swojego miasta - od tego uzależniony jest zakres inwestycji. Pozostałe źródła to subwencje i dotacje rządowe, podatki od nieruchomości i inne opłaty miejscowe, środki unijne oraz dochody ze sprzedaży nieruchomości.

JnS: Czy miasto jest w jakimś stopniu zadłużone? W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o rzekomym kredycie na budowę oczyszczalni.

MB: W mediach społecznościowych pojawia się dużo fantastycznych informacji. Te o kredycie na oczyszczalnię prostowaliśmy już kilka miesięcy temu, ale powtórzę, żeby mieszkańcy mogli być spokojni o finanse miasta: budowa oczyszczalni została sfinansowana już w 90%. Środki na ten cel zostały zabezpieczone odpowiednio wcześniej, więc nie było potrzeby aby zaciągać dodatkowe kredyty. Normalną praktyką jest, że miasta wspomagają się kredytami, aby sfinansować nowe inwestycje i my robimy podobnie, ale takie pożyczki stanowią niewielki procent w całym budżecie miasta. Daleko nam do przekroczenia dopuszczalnego wskaźnika spłaty zobowiązań gminy, który jest określony ustawowo.

JnS: Flagowa inwestycja Józefowa - oczyszczalnia jest już na ukończeniu, a jakie będą największe projekty tego roku?

MB: Wydatki inwestycyjne pochłoną blisko 56,5 mln zł i stanowią najpoważniejszą pozycję w budżecie. Z tego, za ponad 7 mln zł zbudujemy kolejne odcinki sieci wodno-kanalizacyjnej, 6,7 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowę dróg, 8,3 mln zł na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej, a 6,5 mln na nowe centrum edukacyjno-kulturalne czyli Dom Nauki i Sztuki w starym świdermajerze przy ul. Wyszyńskiego 2. W przypadku tej ostatniej inwestycji połowa wydatków zostanie sfinansowana ze środków unijnych.

JNS: Proszę powiedzieć więcej o tych inwestycjach. W których rejonach Józefowa pojawi się w tym roku kanalizacja i sieć wodociągowa?

MB: Sieć kanalizacyjna będzie w tym roku budowana m.in. w Michalinie przy granicy z Warszawą, Nowej Wsi, Rycicach i Osiedlu Dębinka. Wodociąg pojawi się zaś m.in. w ulicach Nowej Wsi i Kolonii Błota. W tej chwili zdecydowana część Józefowa jest już objęta infrastrukturą wod-kan, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Sukcesywnie będziemy ją uzupełniać o kolejne odcinki.

JnS: A drogi? Wydaje się, że najbardziej pożądane przez mieszkańców inwestycje to te w asfaltowanie ulic.

MB: Wciąż jest wiele dróg, które wymagają utwardzenia. Jednocześnie, wraz z rozwojem miasta, pojawiają się kolejne osiedla i nowe zabudowane rejony, a te, które były przebudowywane kilkanaście lat temu ulegają zużyciu i wymagają remontów. Jednak jesteśmy na dobrej drodze. Co roku modernizowane są kolejne fragmenty ulic – w tym roku będzie co najmniej 19 takich odcinków.

JnS: W budżecie pojawiają się również nowe, ciekawe pozycje jak budowa przedszkola i biblioteki przy ul. Asnyka czy miejskie toalety publiczne.

MB: W tym roku chcemy opracować projekt budynku przy ul. Asnyka, w którym znajdzie się nowa, większa siedziba miejskiego przedszkola z ul. Kossaka. Planujemy również uruchomienie nowego miejsca na mapie Józefowa, swoistej mediateki, do której zostałyby przeniesione zbiory z bibliotek przy Skłodowskiej i Słonecznej. Pracujemy również nad rozwiązaniem, dzięki któremu zmiana adresów bibliotek nie będzie dla czytelników uciążliwa, a wręcz unowocześni system wypożyczania książek. Natomiast toalety publiczne miałyby pojawić się w różnych miejscach miasta, m.in. przy placach zabaw. W tym roku zajmiemy się projektem – chcielibyśmy, aby były estetyczne i spójne z architekturą naszego miasta.

JnS: W kampanii wyborczej pojawiały się również zapowiedzi komunikacji miejskiej w Józefowie czy publicznego żłobka. Czy te pomysły będą realizowane?

MB: Jeśli chodzi o opiekę nad najmłodszymi józefowianami, to chcemy, aby ruszyła od września. W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursu dla prywatnych żłobków i klubów opieki malucha, który ogłosimy na wiosnę. Placówki, które zaproponują najbardziej atrakcyjną ofertę będą otrzymywały dotację od Miasta na opiekę nad dziećmi z Józefowa. Odciąży to finansowo rodziców, którzy dzięki takim dopłatom będą płacili za żłobek kwotę zbliżoną do tej, jaka obowiązuje w żłobkach publicznych.

JnS: A komunikacja miejska? Była mowa o autobusie, który miałby skomunikować rejony Józefowa oddalone od linii kolejowej czy 702.

MB: Prowadzimy z ZTM rozmowy na ten temat i mam nadzieję, że wkrótce wypracujemy dobre rozwiązanie.

JnS: Panie Burmistrzu, jak określiłby Pan tegoroczny budżet?

MB: Jako rozsądny i optymalny. Pozwala na realizację celów ustawowo nałożonych na gminę, jak np. oświata, ale na wyższym poziomie. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na dopłaty do programów nauczania, opiekę psychologiczną w szkołach, dopłaty do opieki żłobkowej czy planowanie klasy sportowej. Nasz budżet pozwala na realizację nowych inwestycji, ale obok niezbędnej infrastruktury jak asfalt czy kanalizacja, możemy również myśleć o obiektach służących kulturze, sportowi czy sztuce. Dbamy nie tylko o podstawową opiekę zdrowotną mieszkańców, ale również inwestujemy w modernizację budynku przychodni i proponujemy dodatkowe programy zdrowotne. Kontynuujemy dopłaty do biletu metropolitalnego czy do wymiany pieców oraz finansujemy inne działania proekologiczne. Dzięki temu miasto się rozwija i mieszka się w nim coraz lepiej.

JnS: Dziękuję.

MB: Ja również dziękuję i serdecznie zachęcam mieszkańców, aby w zeznaniach podatkowych wskazywali Józefów jako miejsce swojego zamieszkania.   

 

(Wywiad ukazał się w nr 1/2019 pisma "Józefów nad Świdrem")

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij