Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Byliśmy na mazowieckim "Kongresie Sportu Powszechnego"

15 maja 2013

W poniedziałek 13 maja w Legionowie odbył się organizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki "Kongres Sportu Powszechnego'. Przedstawicielem Józefowa na tym wydarzeniu był wiceburmistrz Marek Banaszek.

Podczas 16 spotkań we wszystkich województwach minister Joanna Mucha rozmawia z przedstawicielami samorządów, wojewodami, przedstawicielami szkół i uczelni wyższych, trenerami oraz członkami klubów sportowych.

Tematem spotkań jest przede wszystkim pełniejsze wykorzystanie już istniejącej infrastruktury sportowej oraz szeroko pojęta aktywizacja sportowa.

Stwarzamy szansę na to, by każdy związany ze sportem powszechnym podczas debaty miał szansę opowiedzenia o swoich doświadczeniach i pomysłach, by można było wystawić diagnozę dotyczącą kondycji polskiego sportu – mówiła Joanna Mucha podczas swojego wystąpienia.

A diagnoza ta wcale nie jest pomyślna, szczególnie w przypadku młodego pokolenia.

Pani Minister w swoim wystąpieniu powołała się na amerykańskie badania, z których wynika, że po raz pierwszy w historii pokolenie obecnych 10-latków będzie żyło krócej od swoich rodziców. Winą za ten stan rzeczy trzeba obarczyć właśnie brak ruchu i wynikające z tego problemy zdrowotne – relacjonuje Marek Banaszek.

Rzeczywiście minister Mucha dużo czasu poświeciła na omówienie kwestii zajęć wychowania fizycznego oraz braku ruchu dzieci i młodzieży.

W Polsce niestety nadal praktykuję się w-f w stylu japońskim – na macie. Czyli nauczyciel wychowania fizycznego, rzuca dzieciom piłkę i mówi: macie – żartowała Mucha.

Tymczasem zdaniem minister zajęcia ruchowe i sportowe należy urozmaicać i uatrakcyjniać, gdyż w obecnych czasach rywalizują one chociażby z grami komputerowymi, czy też telewizją.

Nie wystarczy wybudować "Orliki" – trzeba jeszcze tchnąć w nie ducha i sprawić, aby one cieszyły się powodzeniem – uważa Mucha. Na brak sportowego ducha w Józefowie nie możemy narzekać. Miasto rok temu oddało do użytku pełnowymiarowe boisko piłkarskie "Józefovii" z trybuną dla kibiców oraz boiska pomocnicze do gier zespołowych. Obiekty oczywiście oświetlone.

Finansujemy także dzieciom dojazdy na basen, a uczniowie szkół publicznych mogą korzystać z tego obiektu za darmo – mówi Robert Rataj, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu.

Józefów stale unowocześnia także miejskie place zabaw dla dzieci i nie tylko. Dojrzali mieszańcy Józefowa mogą także ćwiczyć w siłowni pod gołym niebem.

Miasto dofinansowuje także 11 sekcji sportowych. Na realizację zadań publicznych w zakresie kultury fizycznej i sportu zagwarantowano w budżecie 425 tys. zł.

Dotacje przyznano następującym organizacjom:

  • Uczniowski Klub Sportowy Victoria Józefów - 98,6 tys. zł (pływanie – 72 tys. zł, koszykówka – 13 tys. zł, organizacja VI Grand Prix o Puchar Sprintu Victorii Józefów – 3,6 tys. zł, lekkoatletyka – 10 tys. zł)
  • Uczniowski Klub Sportowy Bushi (karate) – 32 tys. zł
  • Polski Związek Wędkarski – zawody wędkarskie oraz nauka nowych wędkarzy – 6 tys. zł
  • Uczniowski Klub Sportowy Yuko (judo) – 40 tys. zł
  • Uczniowski Klub Sportowy Jedynka – lekkoatletyka – 5 tys. zł, szachy – 2 tys. zł
  • "Żagle' – Gimnazjum Stowarzyszenia Sternik – organizacja wyścigu rowerowego "Ojcowie na start" oraz Niepodległościowy Turniej Piłki Nożnej - 5 tys. zł
  • Miejski Ludowy Klub Sportowy Józefovia – w wysokości 231,4 tys. zł (piłka nożna – 135 tys. zł, tenis stołowy – 44,4 tys. zł, podnoszenie ciężarów 52 tys. zł)
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij