Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

26 sierpnia zakończono instalację oświetlenia na dwóch przejściach przez ul. Marsz. Piłsudskiego i jednym przez ul. Gen. Sikorskiego. Inwestycja kosztowała ponad 70 tys. zł.

W środę (26 sierpnia) zakończono realizację inwestycji pn.:„Oświetlenie niebezpiecznych przejść dla pieszych na  ul. Marsz. Piłsudskiego i Gen. Sikorskiego w Józefowie”.

 

Urządzenia zostały zlokalizowane:

  • ul. Marsz. Piłsudskiego przy przejściu dla pieszych przez tory PKP na wysokości postoju  taksówek;
  • ul. Gen. Sikorskiego przy przejściu dla pieszych przez tory PKP na wysokości postoju taksówek;
  • ul. Marsz. Piłsudskiego przy przejściu dla pieszych pomiędzy ul. Powstańców Warszawy, a ul. bez nazwy nr 22.

 

Zadanie zostało wykonane w ramach zaplanowanych przez Miasto działań mających na celu  poprawę bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego.

W ubiegłych latach wykonano oświetlenia niebezpiecznych przejść w ul. Nadwiślańskiej przy sklepie „Biedronka” oraz przy osiedlu „Górki”.

Odpowiednie doświetlenie przejść umożliwia kierowcom wcześniejsze dostrzeżenie pieszych poruszających się na nich, co pozwala na szybszą reakcję i zahamowanie pojazdu w porę. Światło z dodatkowo zamontowanych lamp jest kierowane bezpośrednio na przejście dla pieszych, by poprawić tam widoczność.

Koszt realizacji: 70 034,74  zł

Wykonawca robót: firma Eles-Bud z Kobyłki

Realizacja zadania: Referat Gospodarki Komunalnej.

 

Poprawnie zaprojektowane i dobrane oświetlenie przejścia dla pieszych:

  • uwidocznienia sylwetkę pieszego na przejściu – tworzy dodatni kontrast (jasna postać na ciemnym tle) dzięki padaniu światła z boku, a nie z góry;
  • powiadamia o przejściu dla pieszych poprzez dużo większe natężenie oświetlenia w strefie przejścia w porównaniu do ogólnego natężenia oświetlenia ulicy;
  • doświetla pieszego, aby był widoczny także w strefie oczekiwania na przejście;
  • zapobiega oślepianiu przejeżdżających kierowców.

Przy budowie oświetlenia przejść dla pieszych zastosowane zostały słupy kompozytowe w kolorze żółto-czarnym podświetlane ledowo, na których zamontowano na wysokości 6 m oprawy oświetleniowe typu Teceo 2 o mocy 180 W.

Słupy kompozytowe poliestrowo-szklane w znacznym stopniu pochłaniają energię podczas kolizji. Specjalnie skonstruowana oprawa Teceo 2 firmy Schreder, zapewnia doskonałą widoczność na przejściu, umożliwia oszczędzanie energii, dzięki czemu przyjaźnie wpływa na środowisko, doskonale sprawdza się w przypadku głównych ulic miasta.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij