Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Metropolia Warszawa w Józefowie 20 kwietnia
20 kwietnia 2026
20 kwietnia Józefów stał się centrum metropolii Warszawskiej - mieliśmy zaszczyt gościć Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Metropolia Warszawa w naszym Miejskim Ośrodku Kultury. Miasto Józefów jest dumnym członkiem stowarzyszenia od samego początku jego istnienia.
Stowarzyszenie integruje gminy i powiaty, wspierając idee samorządu terytorialnego oraz harmonijny rozwój społeczno-gospodarczy metropolii warszawskiej. Wspólnie rozwiązujemy problemy, z którymi trudno jest samorządom mierzyć się indywidualnie. Główne obszary działania to transport publiczny, gospodarka odpadami, edukacja, ochrona powietrza i adaptacja do zmian klimatu.
Kluczową część obrad stanowiło podjęcie uchwał dotyczących działalności Stowarzyszenia. Członkowie zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2025 rok, sprawozdanie z działalności Zarządu oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Podjęto także uchwałę dotyczącą wysokości rocznej składki dla m.st. Warszawy. Ważnym punktem obrad było przyjęcie „Wieloletniego planu działania metropolii warszawskiej na lata 2026-2028”, który określa główne kierunki rozwoju i współpracy w ramach obszaru metropolitalnego. Omówiono także stan prac nad Ustawą o Zrównoważonym Rozwoju Miast. Zgromadzenie przyjęło również stanowisko Stowarzyszenia w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Uczestnicy zapoznali się z informacją na temat stanu wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) na lata 2021-2027+. W części dotyczącej spraw różnych przedstawiono informacje o zbieraniu uwag do siatki linii metropolitalnych na obszarze metropolii warszawskiej. Na zakończenie odbyła się dyskusja w ramach wolnych wniosków umożliwiająca wymianę opinii oraz zgłaszanie bieżących tematów istotnych dla członków Stowarzyszenia.
Po części oficjalnej wydarzenia w czasie której przyjęto sprawozdania z działania stowarzyszenia oraz uchwalono wieloletni planu działania na lata 2026-2028, zgromadzeni samorządowcy zostali zaproszeni przez Burmistrza Józefowa Marka Banaszka na wizytacje Willi Frankówki.




