Józefów zwycięzcą Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego 2025!
Józefów zajął pierwsze miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za rok 2025 wśród gmin miejskich w Polsce. Na uroczystej gali która odbyła się 12 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, Burmistrz Marek Banaszek odebrał statuetkę za to osiągnięcie. Już drugi rok z rzędu Miasto Józefów jest liderem tego rankingu!
Ranking bada kondycję finansową samorządów. Dane do rankingu dostarczyły Regionalne Izby Obrachunkowe a ich opracowaniem zajął się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Badane były następujące wskaźniki:
- Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
- Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
- Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
- Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
- Udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń
- Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
- Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
Pełen ranking można pobrać w tym miejscu.
Co istotne - Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego nie jest rankingiem najbogatszych gmin w Polsce. Te zestawienia są tworzone na podstawie danych Ministerstwa Finansów, dotyczących dochodów gminy na jednego mieszkańca. Wedle tego wskaźnika Józefów znajduje się na 72. miejscu wśród wszystkich gmin w Polsce (dane za rok 2024).
Komentarz Burmistrza Marka Banaszka:
"Dziękuje za to wyróżnienie w imieniu swoim i swojego zespołu. To wspólny sukces na który składa się konsekwentnie prowadzona polityka finansowa, racjonalne planowanie inwestycji i staranność w konstrukcji i realizacji budżetu. Traktujemy je jako motywację do dalszej efektywnej pracy na rzecz mieszkańców naszego miasta.
Naszej pracy przyświeca motto „Józefów - tu żyje się lepiej”. W ostatnim okresie zbudowaliśmy bajkowe, leśne przedszkole z zielonym dachem. Rozbudowaliśmy szkołę podstawową o halę sportową i nowoczesne zaplecze gastronomiczne. Nieustannie budujemy drogi i rozwijamy sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Dbamy o nasze dziedzictwo historyczne – dawna stacja i most kolejki wąskotorowej staną się nowoczesną świetlicą i wyremontowanym mostem dla pieszych. Co roku w zgodzie z naturą i charakterem miasta powstają nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew. Zapraszamy do Józefowa!"
Inicjatorem opracowania oraz gali jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu i Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie organizatora: Uroczysta Gala i Prezentacja Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego za 2025 rok - Forum Ekonomiczne











